repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

Ceny biletów:

  • bilet normalny: 20 zł

DKF Politechnika w KNH

Od kochających kino młodych, dla wszystkich spragnionych o nim rozmowy. DKF Politechniki Wrocławskiej wychodzi ze ścian uczelni prosto w progi Kina Nowe Horyzonty, prezentując format dwóch seansów w miesiącu powiązanych ze sobą podejmowaną problematyką.

Marzec

Podróż pociągiem to zawsze swego rodzaju przygoda - wkroczenie do odizolowanego mikroświata, pełnego obcych ludzi i skonfrontowanego z wciąż zmieniającym się za oknem krajobrazem.

Koleją jeździli James Bond, Indiana Jones, Hercules Poirot, Jesse i Celine, ale także większe grupy radosnych dzieci, przerażonych więźniów, zmagających się z poczuciem osaczenia uciekinierów czy zwyczajnych turystów. Różnorodność ich historii ukazuje z jak potężnym i wszechstronnym narzędziem narracyjnym mamy do czynienia. W najnowszej odsłonie cyklu DKF Politechnika zabierzemy was w dwie filmowo-kolejowe eskapady, wspólnie zastanawiając się, czy rolę kolei w kinie da się w ogóle całościowo zinterpretować i jak niewątpliwy urok pociągów parowych, elektrycznych i spalinowych ewoluował na ekranie przez kolejne dekady. Tylko się nie spóźnijcie!

Kwiecień

Aby przyspieszyć spokojne i leniwe budzenie się do życia wraz z nadchodzącą wiosną, w kwietniu, jako DKF Politechnika, proponujemy filmy, których krwiobiegiem płynie rewolucja. Cykl „Na barykady”, tak istotny w dobie wojennych tragedii, kiedy jako jednostki czujemy przytłaczającą niemoc, bierze na tapet historie społecznych zrywów i buntów, będących odpowiedzią na niesprawiedliwie działające mechanizmy władzy i jej nadużycia. Nie bez powodu oba filmy przeniosą nas do Francji, której obywatele na przestrzeni wielu wieków zbudowali sobie reputację społeczeństwa wzniecającego protesty, w sytuacji gdy dochodzi do przemocy wobec jednostek znajdujących się na dolnych szczeblach hierarchii.

Nienawiść (1995) Mathieu Kassovitza, zaprowadzi nas na przedmieścia Paryża, których młodzi mieszkańcy, po brutalnym potraktowaniu młodego chłopaka arabskiego pochodzenia przez policję, buntują się przeciw systemowej przemocy i nadużyciom stróżów prawa. Z kolei Nędznicy (2019) Ladja Ly, jako współczesna adaptacja klasycznej francuskiej powieści Hugo, opowiedzą historię starć między lokalną policją, władzami miasta a mieszkańcami.

Choć dwa tytuły dzieli ponad 20 lat, to przez pryzmat miejskiego krajobrazu współczesnej Francji przekonamy się, że o ile problemy gettoizacji i systemowej wciąż pozostają w mocy, ukojenie od nich może przynieść nam romantyczna wizja społecznej solidarności.

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!