repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

22 lis / śr

Człowiek z marmuru

reż. Andrzej Wajda

czas: 153’
produkcja: Polska 1976
obsada: Jerzy Radziwiłowicz, Krystyna Janda, Tadeusz Łomnicki, Jacek Łomnicki, Michał Tarkowski
język: polski

gatunek: dramat, polityczny

Seans w ramach cyklu „DKF Politechnika w KNH” wzbogacony o prelekcję i dyskusję.

Monument. Wybitny Człowiek z marmuru jest filmem o kręceniu filmu. Młoda reżyserka, reprezentująca nowe, bezkompromisowe pokolenie twórców, przygotowuje dokument o przodowniku pracy, niegdyś wyniesionym na piedestał, a później z niego strąconym i wreszcie zapomnianym, zagubionym w odmętach dziejów Polski. W oparciu o archiwalne nagrania i rozmowy z ludźmi bohaterka rekonstruuje historię idealisty, który został zniszczony przez władzę. Człowiek z marmuru nawet po 40 latach od premiery jest dziełem wyjątkowo świeżym, dynamicznym i ekspresyjnym, napędzanym równocześnie gniewną i ekstatyczną energią. Robiliśmy ten film naprawdę z wielką wiarą, że jest przeciwko systemowi, którego nie akceptowaliśmy. To były ogromne, fantastyczne emocje – wspominał scenograf Allan Starski, dla którego był to drugi z wielu projektów zrealizowanych z Andrzejem Wajdą.

Źródło: Piotr Mirski, Kino na Granicy

Andrzej Wajda

 Andrzej Wajda, reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i scenograf, urodził się w 1926 r. Studiował malarstwo na ASP w Krakowie (1946-50), następnie reżyserię w PWSF w Łodzi. Andrzej Wajda jest jednym z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich reżyserów a zarazem współtwórcą polskiej szkoły filmowej. Pierwsze kroki w zawodzie stawiał u boku Aleksandra Forda przy filmie Piątka z ulicy Barskiej. Debiutował filmem Pokolenie, opowieścią o losach młodzieży z warszawskich przedmieść podczas okupacji hitlerowskiej. Wajda jest reżyserem niezwykle płodnym i wszechstronnym. Zrealizował filmy psychologiczne, historyczne, polityczne, adaptacje dzieł literaturackich. W każdym z tych gatunków stworzył obrazy, które na stałe weszły do historii polskiego kina. W dowód uznania za wybitne zasługi w dziedzinie filmu Wajda otrzymał wiele prestiżowych nagród. W 2000 r. jako pierwszy polski filmowiec otrzymał Oscara - za całokształt twórczości.

Wajda zajmuje się również reżyserią teatralną. Związany jest z krakowskim Teatrem Starym i warszawskim Teatrem Powszechnym.

 

Filmografia:

1954 Pokolenie/ A Generation

1957 Kanał/ Canal

1958 Popiół i diament/ Ashes and Diamonds

1959 Lotna

1960 Niewinni czarodzieje/ Innocent Sorcerers

1965 Popioły/ The Ashes

1968 Wszystko na sprzedaż/ Everything for Sale

1968 Bramy raju/ Gates to Paradise

1970 Krajobraz po bitwie/ Landscape After the Battle

1973 Wesele/ The Wedding

1974 Ziemia obiecana/ Promised land

1976 Człowiek z marmuru/ Man of Marble

1979 Panny z Wilka/ The Girl from Wilko

1981 Człowiek z żelaza/ Man of Iron

1983 Danton

1986 Kronika wypadków miłosnych/ Chronicle of Amorous Accidents

1992 Pierścionek z orłem w koronie/ The Ring with a Crowned Eagle

1996 Panna Nikt/ Miss Nobody

1999 Pan Tadeusz

2002 Zemsta/ The Revenge

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!