repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Chłopi, reż. Dorota Kobiela

Informacje praktyczne

 • Zapisy na nowy semestr rozpoczną się 22 maja 2023 roku.
 • Cena biletu na pojedyncze zajęcia: 14 zł (od ucznia)
 • Cena karnetu na siedem spotkań: 84 zł (od ucznia)
 • Opiekunowie grup mają zagwarantowany bezpłatny wstęp
 • Istnieje możliwość wyboru pojedynczych seansów z całorocznego programu

Katalog można znaleźć tutaj

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Pierwsze skojarzenie z hasłem "film edukacyjny" zazwyczaj przywodzi na myśl nudne i długie pokazy, połączone z jeszcze nudniejszymi wykładami. W ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej już od ponad 18 lat obalamy ten stereotyp i udowadniamy, że nauczanie poprzez kino to jeden z najlepszych sposób na zdobycie wiedzy oraz kompetencji.

Już po raz osiemnasty zapraszamy szkoły i przedszkola do udziału w Nowych Horyzontach Edukacji Filmowej. Zachęcamy do pobrania katalogu na rok szkolny 2023/2024, w którym znajdują się wszystkie informacje o naszym projekcie. Przygotowaliśmy cały katalog z pełnym programem oraz mini katalogi dla każdego poziomu nauczania. Mamy nadzieję, że tak opracowane wersje zachęcą nauczycieli i pedagogów do wyboru odpowiedniego cyklu dla swojej klasy bądź grupy przedszkolnej. 

Zapisy na rok szkolny 2023/2024 już trwają.

Wyślij zgłoszenie

Co to za projekt?

Projekt NHEF skierowany jest do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W ramach spotkań zapraszamy na wyjątkowe pokazy filmowe, prelekcje, analizy i dyskusje przygotowane przez ekspertów z różnych dziedzin (m.in. filmoznawcy, socjolodzy, psycholodzy czy kulturoznawcy), realizowane w ramach cykli tematycznych dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych. Dodatkowo przygotowujemy materiały dydaktyczne dla nauczycieli, proponujemy także oparte na tematach i wątkach z filmów scenariusze lekcji.

Nasz program powiązany jest z podstawą programową polskiego szkolnictwa i organizowany przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W programie na rok 2023/2024 znajdą się nowe cykle:

 • Dla przedszkoli: cykl Poznajemy emocje
 • Szkoły ponadpodstawowe: cykl Maturalne motywy w filmie i literaturze
 • Klasy 7-8 Szkoły Podstawowej: cykl Od oglądania do czytania – egzamin ósmoklasisty

Program uzupełnią również nowe propozycje filmowe:

 • Kicia Kocia mówi: Dzień dobry!, reż. Marta Stróżycka / Polska 2023 / 45’
 • Chłopi, reż. Dorota Kobiela / Polska 2023 / 116'
 • Johnny, reż. Daniel Jaroszek / Polska 2022 / 119’

Jak to działa?

Nauczyciele zapisują swoich uczniów na wybrany cykl (szczegółowe opisy cykli znajdują się w katalogu) i od października do kwietnia raz w miesiącu przychodzą wraz z nimi do kina w swoim mieście na film lub wybierają seans online. Przed każdym filmem odbywa się multimedialna prelekcja poświęcona opisanemu w folderze zagadnieniu.

Nauczyciele dostają dostęp do interdyscyplinarnych materiałów dydaktycznych  (informacje o filmie i reżyserze, scenariusze lekcji, karty pracy, opinie psychologów etc.) do wykorzystania zarówno podczas zajęć szkolnych jak i przy rodzinnych dyskusjach filmowych w domu.

Jak pracujemy z filmem?

Filmy dostosowane są do każdego poziomu edukacji: przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pedagogów wyposażamy w materiały dydaktyczne, takie jak: karty pracy, scenariusze lekcji oraz analizy psychologiczne. Aby lepiej zrozumieć nasz projekt, przedstawiamy słowa klucze, czyli wartości, które towarzyszą uczniom i nauczycielom w trakcie rozmów oraz lekcji po seansach filmowych:

Co daje program?

Jesteśmy przekonani, że udział w NHEF-ie wzbogaci wychowawczo-profilaktyczne programy szkół, a filmy oglądane w domu z udziałem rodziny stanowić będą inspirujący punkt wyjścia do dalszej pracy. Wierzymy bowiem, że seans filmowy to wspaniała okazja do zdobywania wiedzy oraz dzielenia się doświadczeniami, a rozmowy o kinie rozwijają kompetencje społeczne i emocjonalne, które są dla młodych ludzi bezcenne.

Nabór do programu 2023/2024 potrwa do 4 października.

Aby zapisać grupy lub klasy do projektu, należy skorzystać z formularza zgłoszeniowego.

Kontakt 

Justyna Oczkowska
tel. 698 166 947
j.oczkowska@nowehoryzonty.pl

Opisy cykli oraz katalog z filmami

aktualności

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!