repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Spirited Away: W krainie bogów reż. Hayao Miyazaki
Aktualności

Mistrzowie Kina Japońskiego na ekranach KNH

16 kwi

Od wybitnej klasyki po legendarne anime i współczesne reżyserskie głosy – zapraszamy na drugą edycję przeglądu Mistrzowie Kina Japońskiego, który w tym roku przywołuje na ekran epicki samurajski dramat (Siedmiu samurajów), radioaktywnego gada (Godzilla) i waleczną księżniczkę Mononoke. Co jeszcze czeka na nas w programie? 

Synergia dźwięku i obrazu

Przegląd zainauguruje arcydzieło kina niemego i jeden z najbardziej autorskich dzieł Yasujirô Ozu. Niemal stuletnią Opowieść dryfujących trzcin zaprezentujemy z muzyką na żywo wykonaną na tradycyjnych instrumentach japońskich: Koto, Shamisen, na których zagra Hisako Tachibana z Japonii,oraz Shakuhachi (rodzaj fletu) w wykonaniu Igora Pietraszewskiego.

Siedmiu wspaniałych

Zestaw żelaznej klasyki filmowej uzupełni Siedmiu samurajów Akiry Kurosawy: rozgrywająca się w XVI-wiecznej Japonii, powalająca metrażem i kunsztem historia o wojownikach stawiających czoła bandzie nikczemników i niesprawiedliwości. Kino przygody? Rozprawa na temat dobra i zła? Lekcja kodeksu samurajskiego? Dzieło Kurosawy godzi w sobie wiele warstw i środków wyrazu, a przez wielu uznawane jest za jeden z najważniejszych filmów w historii kina.

Gigant (z) popkultury

Pokryty łuskami fenomen japońskiej popkultury obchodzi w tym roku siedemdziesiąte urodziny! Sto lat dla Godzilli – a dla Was: wyjątkowy pokaz specjalny pierwszej wersji filmowej o gigantycznym potworze czyhającym na mieszkańców Tokio. W wyścigu o tytuł najsłynniejszej bestii w dziejach kina, Godzilla zdecydowanie wygrywa i nawet po lata porywa (najlepiej jednak nie w swoje ramiona). 

W krainie anime

Legendarne Studio Ghibli to szyld znany nie tylko w kręgach miłośników anime. Niezwykła zdolność Hayao Miyazakiego do opowiadania o przenikających się wymiarach i światach, zmaterializowała się chyba najpełniej w nagrodzonym Oscarem Spirited Away: W krainie Bogów. Baśniowe postacie, duchy i groźne demony obecne są także w słynnej Księżniczce Mononoke, która stawia pytanie o relacje człowiek z naturą. 

Tu i teraz

Wielogłos mistrzów kina japońskiego uzupełniają nazwiska Ryûsuke Hamaguchiego oraz Hirokazu Koreedy, których nie mogło zabraknąć w tegorocznym programie. Blisko festiwalowej publiczności, umacniają kino japońskie na międzynarodowej mapie jako wnikliwi obserwatorzy i godni następcy Ozu.  

Przegląd odbywa się w ramach Festiwalu Sakura. Wrocławskie dni japońskich inspiracji. 

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!