repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

18 maja / so
plakat

Siedmiu samurajów

Seven Samurai / Shichinin no samurai

reż. Akira Kurosawa

czas: 207’
produkcja: Japonia 1954
obsada: Takashi Shimura, Toshirô Mifune, Yoshio Inaba, Seiji Miyaguchi
język: japoński

gatunek: dramat

Kopia: DCP. Rekonstrukcja 4K

Sakura. Wrocławskie dni japońskich inspiracji doczekała się już III edycji. Główne wydarzenia w ramach festiwalu odbędą się w dniach 9-12 maja w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, a od 13 do 19 maja zapraszamy na filmowe rozwinięcie w ramach przeglądu Mistrzowie Kina Japońskiego.

Przed wszystkimi pokazami filmowymi, prezentowane będą krótkometrażowe prace studentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, inspirowane kulturą Japonii.

Na początku kilka liczb: 148 dni zdjęciowych, czas trwania 207 minut, jeden z 68 filmów wyprodukowanych przez Toho w roku 1954 – oraz jedna z blisko czterystu japońskich fabuł, jakie zawitały w „Roku cudów” na ekrany kin. Siedmiu samurajów z Toshiro Mifune to wyjątkowy epos i zdumiewający popis kunsztu Akiry Kurosawy, który, wedle słów Adama Garbicza, „przygotował swoje dzieło tak, jak generał organizuje bitwę”. Jednocześnie ta monumentalna opowieść przygodowa została nakręcona u szczytu potęgi japońskiego systemu studyjnego i pokazuje skalę jego możliwości. Telewizory znajdowały się wówczas w ledwie 4% japońskich domów, natomiast łączna liczba sprzedanych biletów kinowych przekroczyła miliard. Siedmiu samurajów, osadzona w XVI-wiecznej Japonii historia grupy wojowników broniących chłopów przed przewyższającymi ich liczebnie bandytami, w pełni wykorzystuje ekspresję wielkiego ekranu: obrazy są na przemian poetyckie, gwałtowne, wzniosłe i dynamiczne. Wyświetlona w sali kinowej rekonstrukcja przywróci im dawny blask.

[Sebastian Smoliński]

Partnerem przeglądu Mistrzowie Kina Japońskiego jest Fundacja NAMI. 

Fundacja NAMI

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!