repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

17 maja / pt
plakat

Godzilla

Gojira

reż. Ishirô Honda

czas: 96’
produkcja: Japonia 1954
obsada: Takashi Shimura, Akihiko Hirata, Akira Takarada, Momoko Kôchi
język: japoński

gatunek: sci-fi, horror

Kopia: DCP. Rekonstrukcja 4K

Przed seansem zapraszamy na prelekcję Radka Pisuli prowadzącego fanpage Full Frontal Pisula.

Sakura. Wrocławskie dni japońskich inspiracji doczekała się już III edycji. Główne wydarzenia w ramach festiwalu odbędą się w dniach 9-12 maja w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, a od 13 do 19 maja zapraszamy na filmowe rozwinięcie w ramach przeglądu Mistrzowie Kina Japońskiego.

Przed wszystkimi pokazami filmowymi, prezentowane będą krótkometrażowe prace studentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, inspirowane kulturą Japonii.

Najsłynniejszy radioaktywny jaszczur w historii kina powraca. Chodzi nie tylko o znakomitą Godzillę Minus One, którą mogliśmy oglądać niedawno w kinach, ale też o najnowszą rekonstrukcję 4K oryginalnego filmu, która miała premierę w lutym na tegorocznym festiwalu w Berlinie. Terroryzujący Tokio gigantyczny gad był triumfem techniki filmowej, błyskotliwym przetworzeniem nuklearnych lęków i światowym fenomenem, który zrodził dziesiątki kontynuacji i przetworzeń. Reżyser Ishirō Honda (między innymi kultowy Atak ludzi grzybów z 1963 roku) oraz autor efektów specjalnych Eiji Tsuburaya rzucili rękawicę Amerykanom, którzy w latach 50. rozpoczęli seryjną produkcję straszydeł sci-fi. Tsuburaya, zafascynowany w młodości King Kongiem, którego miał ponoć studiować klatka po klatce, stworzył nieśmiertelny projekt kombinezonu Godzilli i nowatorskie efekty specjalne. Japoński krytyk Tadao Sato, zaczynający karierę w latach 50., opowiadał, jak zadzwonił do studia Toho, by usłyszeć przywitanie: „Toho, dom Godzilli!”. Niewiele się zmieniło – w siedzibie wytwórni wciąż królują wizerunki najsłynniejszego japońskiego bohatera popkultury. Zapraszamy na pokazy celebrujące 70. urodziny potwora!

[Sebastian Smoliński]

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!