repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Rozpacz reż. Rainer Werner Fassbinder

10. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania - przegląd filmów

1 - 5 października 2014

bilety na filmy (również na bloki filmowe) - 11 zł

Przegląd filmowy 10. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania w Kinie Nowe Horyzonty

Sobowtóry objęły władzę nad filmem. Jeden wszedł w Jesse Eisenberga i wyszedł jako jego odnoga. A że stało się to pod wezwaniem najświętszego Fiodora, na adaptację Sobowtóra Richarda Aoyade nie można narzekać. Na drugiego sobowtóra trafił w pudełku czekoladek Vladimir Nabokov. Zjadł, urósł, zmalał i już nie wiadomo, co większe: jego tekst czy film Fassbindera. Kopii samego siebie nie musiał w Rozpaczy zagrać Dirk Bogarde. Za to rozszczepił się tak samo jak psychotyczny duch nazistowskich Niemiec. Wszystko się zgadza, sobowtóry podręcznikowo powinny siać strach i przerażenie.

W tegorocznym programie filmowym MFO znalazły się jednak także mniej wrogie siły. W końcu adaptacja filmowa mieni się być kaskaderem literatury. Przeżyć udało się podobno tylko raz w historii i ten właśnie film – Pustynię Tatarów – pokażemy. Włoski klasyk Dino Buzzati w rękach Valeria Zurliniego. Umowną przestrzeń twierdzy, niemal kafkowskiej, zagrały tu ruiny starożytnej osady Sasanidów z zoroastryjską świątynią ognia, historią produkcji jedwabiu i wiekowymi koszarami. Oniryczne miejsce błąkania się w oczekiwaniu, aby to COŚ się nie zdarzyło.

Podobne i niepokojąco inne będą też bliźniacze Granice Nałkowskiej – rozmarzona przedwojenna i ta ostrzejsza z lat siedemdziesiątych, z Jandą i Sewerynem. Spojrzą na siebie w lustrze i zobaczymy, co się zdarzy. Nie ma dwóch takich samych interpretatorów?

W polskiej drużynie zagra także Mrożek. A co on w mniej znanej roli reżysera swoich tekstów ma wspólnego z sobowtórem? Włóżmy ten tekst w usta dublera (obsadźmy Tadeusza Nyczka): "Powstały dwa kolejne, całkiem już autorskie filmy Mrożka: Amor (1977) i rok później Powrót. Oba, na pozór całkiem niepodobne, przecież mają coś wspólnego: pewien klimat napięcia wynikający z obecności dosłownej (Amor) bądź wiszącej w powietrzu (Powrót) wojny. Wszystkie przepaja duszna i niewidzialnie groźna atmosfera zewnętrznego i wewnętrznego zniewolenia, znajdującego kłopotliwe i fascynujące zarazem ujście w seksualizmie, dwuznacznym, upragnionym i niemożliwym jednocześnie."

Ech, będzie się działo! Seksu z sobowtórem wprawdzie nie obiecuję, ale kto wie, co może się wydarzyć.

Dubeltowy film czeka nas w oderwaniu od reszty pojedynków reżyser vs. pisarz. Opowiadanie Todda Solondza jest może najbardziej kłującym tematem adaptacji. W co wierzyć jako w non-fiction, jak tłumaczyć sobie nadzwyczajne podobieństwo fikcji autorów do tego, co widzimy w ich otoczeniu? Tyle lat minęło od czasów Arystotelesa i wciąż nie wiadomo, czy literatura piękna sprzedaje cios dokumentom, oddając im patent na prawdę. Dublerka, klonerka lub zwykły plagiat – czym tym razem wykażą się nasze sobowtóry, zobaczymy.

Adriana Prodeus – kuratorka przeglądu  

W programie:

1 października, środa, godz. 18.00

10. MFO: Mrożek

Amor reż. Sławomir Mrożek, Polska 1977, 88’
Powrót reż. Sławomir Mrożek, Polska 1978, 84’

rozmowa: Adriana Prodeus, dr Milan Lesiak

fragment książki Mrożek. Striptiz neurotyka Małgorzaty I. Niemczyńskiej (wyd. Agora)

2 października, czwartek, godz. 18.00

10. MFO: Nałkowska

Granica Zofii Nałkowskiej

Granica reż. Józef Lejtes, Polska 1938, 90’
Granica reż. Jan Rybkowski, Polska 1977, 89’
Przy torze kolejowym reż. Andrzej Brzozowski, Polska 1963, 13’

rozmowa: Marta Mizuro, Agnieszka Kłos

3 października, piątek, godz. 17.00

10. MFO: Rozpacz

Rozpacz reż. Rainer Werner Fassbinder, Niemcy Zachodnie, Francja 1978, 119’ (według Vladimira Nabokova)

rozmowa: Janusz Rudnicki, Jan Pelczar

3 października, piątek, godz. 20.00

10. MFO: Opowiadanie

Opowiadanie  reż. Todd Solondz, USA 2001, 87’

rozmowa: Magda Piekarska, Jakub Żulczyk

4 października, sobota, godz. 16.00

10. MFO: Sobowtór

Sobowtór reż. Richard Aoyade, Wielka Brytania 2013, 93’ (według Fiodora Dostojewskiego)

rozmowa: Anna Marchewka, Jakub Żulczyk

4 października, sobota, godz. 19.00

10. MFO: Pustynia Tatarów

Pustynia Tatarów reż. Valerio Zurlini, Włochy, Francja, Niemcy Zachodnie 1976, 140’ (według Dino Buzzatiego)

rozmowa: Adam Kruk

4 października, sobota, godz. 21.00,

Koncert Mister D.

(bilety w cenie 15 zł do nabycia w Kinie Nowe Horyzonty od 24 września)

5 października, niedziela, godz. 10.00

Wiedźmy reż. Nicolas Roeg / Wielka Brytania, USA 1990 / 91’

 

10. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

Wybitny prozaik, dramaturg i eseista Andrzej Stasiuk, bezkompromisowa Dorota Masłowska, nieprzewidywalny Andrzej Sosnowski – te nazwiska otwierają listę twórców, których zobaczymy podczas jubileuszowego, 10. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania.

1 października 2014 roku w Kinie Nowe Horyzonty rozpocznie się wielowymiarowe święto krótkiej prozy, które potrwa do 5 października. Organizator festiwalu, Towarzystwo Aktywnej Komunikacji, zapowiada program wypełniony prezentacjami, spotkaniami, projekcjami filmowymi, koncertami i rozmowami. Festiwal wkroczy również w przestrzeń miasta – zaplanowano aż trzy wystawy, które odbędą się w różnych zakątkach Wrocławia.

Po raz pierwszy w historii festiwal odwiedzi pisarz z Korei Południowej – urodzona w 1970 roku Han Kang, której Wegetarianka ukazała się w styczniu w polskim tłumaczeniu. Z Kraju Basków przyjedzie Iban Zaldua, a wielbiciele prozy irlandzkiej wysłuchają Philipa Ó Ceallaigha. Bez wątpienia elektryzującym wydarzeniem będzie koncert grupy Mister D. z Dorotą Masłowską na czele, której pierwsza płyta Społeczeństwo jest niemiłe wywołała wielkie kontrowersje.

Rozmywanie granic między literaturą a innymi formami wyrazu to jedno z wyzwań, które Międzynarodowy Festiwal Opowiadania realizuje od pierwszej edycji w 2004 roku. Dlatego nie zabraknie popularnych projekcji filmowych – zobaczymy rzetelne adaptacje dzieł literackich, takie jak m.in.: Rozpacz (reż. Rainer Werner Fassbinder), Opowiadanie (reż. Todd Solondz), Sobowtór (reż. Richard Ayoade) czy Pustynia Tatarów (reż. Valerio Zurlini).

Program festiwalu uzupełnia projekt „Transgresje – międzynarodowa wymiana narracji”, realizowany przez Towarzystwo Aktywnej Komunikacji we współpracy z Norwegią, Islandią i Liechtensteinem. Biorą w nim udział Janusz Rudnicki, Grażyna Plebanek, Marek Bieńczyk, Inga Iwasiów, Piotr Paziński i Ziemowit Szczerek. Wraz z nimi wystąpią Christine Glinski-Kaufmann i Stefan Sprenger z Liechtensteinu, Laila Stien i Mikkel Bugge z Norwegii oraz troje Islandczyków: Kristin Eiríksdóttir, Thorarinn Eldjarn i Halldór Armand Ásgeirsson.

Pełny program festiwalu

Międzynarodowy Festiwal Opowiadania 2014–2016 jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków miasta Wrocławia w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Współorganizatorem jest Biuro Festiwalowe Impart 2016.

Projekt „Transgresje – międzynarodowa wymiana narracji” jest współfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009–2014 pochodzących z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu oraz ze środków krajowych.

aktualności

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!