repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 1 października 2014.

10. MFO: Mrożek

czas: 240’

Amor reż. Sławomir Mrożek, Polska 1977, 88’
Powrót reż. Sławomir Mrożek, Polska 1978, 84’

Jakim reżyserem był Sławomir Mrożek? Wiele wskazuje na to, że dyletanckim, zapatrzonym w siebie i niechętnym do dzielenia się chwałą. To unikalna okazja, by obejrzeć filmy wyreżyserowane przez wybitnego dramaturga, zupełnie nieznane w Polsce, niemal nie do zdobycia.

Po filmie rozmowa z udziałem kuratorki przeglądu Adriany Prodeus i dr. Milana Lesiaka (UWr.).

Adriana Prodeus - krytyczka filmowa i sztuki, autorka książki „Themersonowie. Szkice biograficzne”. Wraz z Kubą Mikurdą zredagowała „Trzynasty miesiąc. Kino braci Quay”, z Katarzyną Roj „Manifesto Book. Zmieńmy wszystko”. Stypendystka Fulbrighta na Tisch NYU. Od 7 lat wykłada w ramach Stowarzyszenia Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w kinie Muranów. Publikuje m.in. w "Kinie", na portalach: "Krytyka Polityczna", obieg.pl, stopklatka, kultura liberalna, dwutygodnik.com, w "Newsweeku", "Ruchu Muzycznym" czy "Biurze". Redaguje magazyn kulturalny „WOK. Wszystko o kulturze” w TVP2, prowadzi jego część poświęconą sztuce.

dr Milan Lesiak - pracuje na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Teorii Kultury i Sztuk Widowiskowych. Po ukończeniu studiów polonistycznych swój naukowy życiorys związał z Profesorem Jauszem Deglerem i pod jego kierunkiem przygotowywał rozprawę doktorską pt. Polska nauka o teatrze w latach 1945–1975. Teraz dysertacja ta nakładem Wydawnictwa Uniwersyteckiego ukazała się w radykalnie przeredagowanej wersji jako książka. Zainteresowania badawcze autora obejmują – oprócz teatru – także teorię literatury, z którą od lat sympatyzuje. Opublikował wiele artykułów, w różnych językach, także po węgiersku.

"W pierwszej scenie Amora kilkunastoletni chłopiec siedzi przy stole i odmienia łacińskie słówka. Jest rok 1944. Późne lato, może wczesna jesień. Akcja filmu toczy się w małym miasteczku któregoś z krajów Europy Wschodniej. Paweł mieszka z ciotką dewotką, która jest jego jedyną rodziną. Wkrótce zmuszeni są gościć niemieckiego oficera, a ten sprowadza sobie kochankę – blond aktorkę frontowego teatrzyku. Chłopiec zakochuje się w niej bez pamięci. (...)

Drugi telewizyjny film ma tytuł Powrót (Eine Rückkehr). Akcja znowu osadzona zostaje w przeszłości, ale tym razem jeszcze dawniejszej – prawdopodobnie chodzi o rok 1913. Światowej sławy pisarz Leo Janicz wraca po latach do rodzinnej wsi na terenie Austro-Węgier, wezwany przez rzekomo umierającą siostrę. Szybko okazuje się jednak, że Katarzyna jest symulantką, która stosuje wobec niego szantaż emocjonalny. Na miejscu bohater spotyka kolegę z lat szkolnych, niedoszłego księdza Ivo, co daje początek ideologicznemu starciu reakcjonisty z rewolucjonistą. Napięcie między mężczyznami dodatkowo komplikuje kobieta. Lora przyjechała jako towarzyszka pisarza, ale z czasem zaczyna się coraz bardziej interesować jego dawnym kolegą."

fragment książki Mrożek. Striptiz neurotyka Małgorzaty I. Niemczyńskiej (wyd. Agora)

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!