wydarzenie
10. MFO: Nałkowska
02 paź

Granica reż. Józef Lejtes, Polska 1938, 90’
Granica reż. Jan Rybkowski, Polska 1977, 89’
Przy torze kolejowym reż. Andrzej Brzozowski, Polska 1963, 13’

Wieczór komparatystyczno-analityczny na dwa długie metraże przedzielone wojną oraz utwór krótki. Temat znany z listy lektur szkolnych, z szansą przyjęcia po latach na nowo.

Najstarszy w tym zestawie przedwojenny film powstał w pierwszej reakcji na książkę, dwa lata po jej premierze. Reżyser Józef Lejtes był w chwili realizacji uznanym twórcą, mającym na swoim koncie Dziewczęta z Nowolipek czy epicką Barbarę Radziwiłłównę. Adaptacja książki Nałkowskiej odniosła w swoich czasach sukces, a zarazem okazała się ostatnim polskim filmem reżysera, który realizował filmy w Izraelu oraz w Stanach, gdzie pracował przy popularnych serialach jak Alfred Hitchcock przedstawia czy Bonanza. Wersja Lejtesa urzeka niedzisiejszą, melodramatyczną frazą, opatrzoną rozmarzonym, miękkim obrazem autorstwa wybitnego operatora Seweryna Steinwurzela. W obsadzie znalazły się największe gwiazdy przedwojennego polskiego kina: Elżbieta Barszczewska, Mieczysława Ćwiklińska, Aleksander Zelwerowicz, Jerzy Pichelski.

Zupełnie inaczej wybrzmi przy tym późniejsza realizacja Jana Rybkowskiego z 1977 roku. Ostra, neurotyczna, eksponująca napięcia między postaciami ukazuje w ich centrum słabego mężczyznę – Zenona Ziembiewicza zagrał tu Andrzej Seweryn. Żądza zysku, spokoju i władzy zniewala go na tyle, że zdaje się być przedmiotem w rękach manipulujących nim kobiet: Elżbiety (Krystyna Janda) i Justyny (Sławomira Łozińska). Film jest wariacją na temat wyjściowego tekstu. Za namową scenarzysty filmu, Józefa Hena, powieści Nałkowskiej zmieniono zakończenie.

Krótki film Andrzeja Brzozowskiego będzie pokazany między projekcjami. Tytułowe opowiadaniePrzy torze kolejowym o kobiecie znalezionej przy torach, która żąda, by ją zastrzelić, pochodzi z tomu Medaliony.

Po filmach rozmowa z udziałem Marty Mizuro i Agnieszki Kłos.

Marta Mizuro – krytyczka, dziennikarka. Regularnie publikuje recenzje m.in. w „FA-arcie", „Nowych Książkach”, na Onet.pl, Empik.com oraz w „Literze”, gdzie opiekuje się prozą. Od 2004 roku pracuje w miesięczniku „Odra” i prowadzi rubrykę książkową w „Zwierciadle”. Autorka kryminału „Kogo kocham, kogo lubię” i powieści „Cicha przystań”. Prowadzi warsztaty kreatywnego pisania na MFO.

Agnieszka Kłos - autorka opowiadań i instalacji dźwiękowych. Zajmuje się literaturą, nagrywaniem i produkcją przestrzeni dźwiękowych, badaniem pamięci i historii, analizą narracyjną opowiadań i snów oraz ich związkami ze światem cyfrowym. Fotograf, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA), wykładowca na ASP we Wrocławiu, redaktorka magazynu artystycznego "Rita Baum".

Informacje o reżyserze

stopka

barwa: kolor
Akademia Kina Światowego (2019/2020): Pięści w kieszeni 
Akademia Kina Światowego (2019/2020)
Marco Bellocchio, 1965
Ból i blask 
Pedro Almodóvar, Hiszpania 2019
Był sobie pies 2 
Gail Mancuso, USA, Hong Kong, Indie, Chiny 2019
Czarny Mercedes 
Janusz Majewski, Polska 2019
Gordon i Paddy 
Linda Hamback, Szwecja 2017
Joker (seans dla szkoły) 
Todd Phillips, USA 2019
Kino na bis: Zama 
Kino na bis
Lucrecia Martel, Argentyna, Brazylia, Hiszpania, Dominikana, Francja, Holandia, Meksyk, Szwajcaria, USA, Portugalia, Liban 2017
Klub "Wysokich Obcasów": Portret kobiety w ogniu 
Klub "Wysokich Obcasów"
Céline Sciamma, Francja 2019
Legiony 
Dariusz Gajewski, Polska 2019
Mowa ptaków 
Xawery Żuławski, Polska 2019
(Nie)znajomi 
Tadeusz Śliwa, Polska 2019
O Yeti! 
Jill Culton, Chiny, USA 2019
Ostatnia Góra 
Dariusz Załuski, Polska 2019
Parasite 
Bong Joon-ho, Korea Południowa 2019
Pewnego razu... w Hollywood 
Quentin Tarantino, USA, Wielka Brytania 2019
Rok przełomu. 1989: Spodziewane straty 
Rok przełomu. 1989
Ulrich Seidl, Austria 1992
Synonimy 
Nadav Lapid, Francja, Niemcy, Izrael 2018
Wysoka dziewczyna 
Kantemir Bałagow, Rosja 2019
Zabawa w pochowanego 
Matt Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett, USA 2019
rezerwacje telefoniczne

(+48) 532 726 581

tłumaczenia
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.