repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

17 wrz / so
plakat

Blok filmowy: Ostre koło

czas: 92’
język: angielski, portugalski

Wstęp na wszystkie filmy jest bezpłatny - po odbiór wejściówek zapraszamy do kas kina od 9 września.

W programie:

 • Snow Warrior
  reż. Frederick Kroetsch, Kurt Spenrath
  Kanada 2020, 8'

  W samym środku zimy w Edmonton Mariah zaczyna dzień. Codziennie przed świtem, gdy wszyscy śpią, przygotowuje się do codziennych dostaw. Mariah jest kurierką rowerową, jedną z garstki śnieżnych wojowników na rowerach zimowych pokonujących ruchliwe ulice śródmieścia Edmonton.Wędruje po pięknym, ale niebezpiecznym krajobrazie, dzieli pokryte lodem drogi z samochodami i ciężarówkami. Gdy zmienia się pogoda i chłód się nasila, ciało zamarza, a wyzwania mnożą się. Pokonując śnieg i przedzierając się przez ruch uliczny, Mariah udowadnia swoją siłę, poświęcenie i zdolność do odczuwania radości. Ekstremalne temperatury, gwałtowne wiatry, śliskie drogi i burze śnieżne nie powstrzymują śnieżnej wojowniczki. Wracając do domu w ciemności, Mariah marzy o kolejnym dniu walki z żywiołami. Kocha swoją pracę. Film Snow Warior w reżyserii Fredericka Kroetscha i Kurta Spenratha to list miłosny do zimy, rozkoszujący się białym jak duch śnieżnym całunem, który definiuje charakter mieszkańców Północy.

 • Reclaiming Work: The Cycle Couriers Subverting the Gig Economy
  reż. Cassie Quarless, Usayd Younis
  Wielka Brytania 2020, 9'

  Reclaiming Work to prawdziwa historia Dawida kontra Goliata ukazująca podróże wielu europejskich kurierów rowerowych, którzy obalają najnowocześniejszą technologię, aby rzucić wyzwanie gigantom korporacyjnym takim jak Uber Eats i Deliveroo. Film jest szczególnie istotny teraz, gdy próbujemy dowiedzieć się, jak będzie wyglądał świat po koronawirusie. Pokazuje, że pracownicy już wdrażają rozwiązanie kryzysu kapitalizmu, łącząc siłę współpracy z technologią.

 • Fixation
  reż. Alex Trudeau Viriato
  USA 2012, 40'  Fixation to film dokumentalny, skupiający się na ekscytującym świecie ostrego koła. Film ukazuje emocje i popularność tego rozwijającego się sportu z różnych perspektyw. Wraz z odrodzeniem się tej oryginalnej formy jazdy na rowerze, odkrywamy potrzebę posiadania tylko jednego biegu. Chociaż technologia opracowała rowery z wieloma biegami dla szybszej i łatwiejszej jazdy, ostre koła nadal cieszą się dużym zainteresowaniem. Rozstrzał między jeżdżącymi jest ogromny – od profesjonalistów po tych jeżdżących na co dzień. Ich style i motywy są różne, ale rezultat wydaje się taki sam: swoboda, prostota i wyzwanie związane z posiadaniem jednego biegu sprowadzają ich do podstaw. Poznajemy pełne spektrum tego stylu życia: kurierzy, wyścigi olimpijskie, miejscy ostrokołowcy, rowerowe polo, rowery torowe, freestyle i wiele innych. Fixation przedstawia historie postaci związanych ze społecznością kolarstwa w San Francisco, Los Angeles i San Jose.

 • Bike Like a Girl (Pedale Como uma Guria)
  reż. Thais Brito
  Brazylia 2018, 15'  W ruchu zdominowanym przez mężczyzn w samochodach i autobusach wyzwaniem staje się bycie kobietą i korzystanie z alternatywnego środka transportu, jakim jest rower. Myśląc o tych wyzwaniach, dokument Bike Like a Girl oddaje głos rowerzystkom, które za pośrednictwem kolektywu Pedal das Gurias znajdują bezpieczną przestrzeń do wspólnego wyrażania swojego oporu. Ukazując niektóre z nawyków i starając się otworzyć przestrzeń do dialogu, dokument inicjuje debatę na temat tego, co „jazda jak dziewczyna” oznacza dla tych kobiet i jak wpływa to na środowisko, w którym żyją.

 • Diablos VFX
  reż. Anton Synkievych
  Polska 2022, 15'

  Realne przestrzenie, ludzie, jazda na rowerach bez hamulców. W szybkich cięciach występują jako efekt specjalny do muzyki elektronicznej. Łączą się  razem w jeden łańcuch wydarzeń i okoliczności, które przeżywają ludzie zakochani w rowerach.

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!