repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

16 wrz / pt
plakat

Blok filmowy: Zmiany + debata

Blok filmowy: Zmiany

czas: 95’
język: brazylijski, holenderski

Projekcji towarzyszyć będzie debata Czy czeka nas rowerowa rewolucja? Nowy Europejski Bauhaus jako klucz do zrównoważonego rozwoju miast. Porozmawiamy o wyzwaniach dla współczesnej urbanistyki w kontekście rozwoju i promowaniu kultury rowerowej oraz podyskutujemy o zmianach społecznych i kulturowych w dobie wzmożonego wzrostu świadomości kryzysu klimatycznego.

Wstęp na wszystkie filmy jest bezpłatny - po odbiór wejściówek zapraszamy do kas kina od 9 września.

W programie:

 • A Different Spin (Outro Rolê)
  reż. Guilherme Valiengo
  Brazylia 2021, 71'

  Dokument A Different Spin (Outro Rolê) przygląda się korzystaniu z roweru w najbiedniejszych regionach São Paulo. Film porusza temat mobilności w dużych miastach w kontekście wykorzystania roweru jako narzędzia społecznego, demokratycznego i integracyjnego. W ostatnich latach São Paulo przeszło proces zmian infrastrukturalnych, z którym zmagały i zmagają się inne duże aglomeracje na świecie. W głównej mierze dotyczyły one korzystania z rowerów i poszukiwania nowych alternatyw transportu. W kraju pełnym kontrastów i bez właściwej infrastruktury proces ten był szczególnie ważny i mocno wyeksponowany. Na przedmieściach rower od zawsze traktowano jako jeden z głównych środków transportu, na długo przed rozpoczęciem dyskusji o mobilności, środowisku i zdrowiu. Dla wielu mieszkańców dzielnic ościennych jednoślad stanowi jedyny dostępny sposób przemieszczania się. Dokument ukazuje różne realia przez pryzmat roweru i ich użytkowników. Bohaterami dokumentu są mieszkańcy wschodnich, zachodnich, północnych i południowych regionów São Paulo. Poprzez ich historie film pokazuje, że rower może być wyborem, stylem, kulturą, potrzebą, a niekiedy nawet symbolizować przetrwanie. A Different Spin (Outro Rolê) przedstawia rower jako podstawę debaty na temat mobilności w mieście i demokratyzacji jego przestrzeni przez perspektywę tych, którzy walczą o swoje prawa. Film będzie miał swoją europejską premierę.

 • Jump On My Bike
  reż. Dorine Bothof and Dominique Luttik
  Holandia 2016, 25’

  W Holandii jest więcej rowerów niż ludzi. Jazda na rowerze to styl życia, a rowery są w holenderskim DNA. Dokument Jump On My Bike to poetycka opowieść prezentująca jeden dzień z życia holenderskiej kultury rowerowej. Film pokazuje historie bohaterów z różnych części Holandii. Niektórzy z nich mają wyjątkową więź z rowerem, inni nie. Od wczesnych godzin porannych do późnej nocy obserwujemy ludzi, którzy korzystają z roweru jako środka transportu i takich, którzy jeżdżą nim dla przyjemności. Film zawiera ekskluzywny materiał filmowy Berta Haanstry z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Muzykę skomponował Bree de Roo.

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!