repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 14 czerwca 2019.

RJ Ripper, Moksha, Out of the box: Iran

Bike Days: RJ Ripper, Moksha, Out of the box: Iran

czas: 96’

RJ Ripper
reż. Joey Schusler, Aidan Haley, Ben Page, Nepal 2018, 16'

Ile razy w dzieciństwie zakrzyknęliście “Chodź na rower!”. No właśnie. Dzieci i rowery łączą się. Na całym świecie. Chaotyczne ulice Katmandu mogą wydawać się nie być typowym gruntem dla światowej klasy kolarzy górskich, ale znowu nic nie jest typowe dla Rajesha (RJ). Jest on czterokrotnym Mistrzem Narodowym Mountain Bike’ów. Historia RJ jest opowieścią o wielkim marzeniu z dzieciństwa i niepowstrzymanej determinacji, przetestowanej na trudnych szlakach potężnych Himalajów. Piękne zdjęcia, montaż i muzyka przeniosą Was gdzieś dalej niż ścieżki wokół Sobótki.

Moksha - Freedom Through the Mountains
reż. Francesca Weikert and Taylor Killian, Nepal, USA, 21'

Dokument śledzi trzy nepalskie kobiety, które poświęciły się swojej pasji, jaką jest kolarstwo górskie w Himalajach. Wielokrotne medalistki stają się nie tylko wizytówką Nepalu w kolarstwie górskim, ale wywierają wpływ na postrzeganie i traktowanie kobiet. Są wzorem do naśladowania dla innych dziewcząt. Ten autentyczny i poruszający film pokazuje, w jaki sposób w innych kulturach kobiety osiągają równowagę w realizowaniu swoich marzeń z obowiązkami, jakie nakłada na nie system i życie rodzinne.

Out of the box: Iran
reż. Gregor Mahringer, Niemcy 2015, 52'

Znów kolarstwo górskie, znów odległy zakątek świata, choć zwany przecież Bliskim Wschodem. Nakręcony w 2014 roku w północnym Iranie dokument o najlepszych irańskich kolarzach górskich to niepowtarzalna okazja przyjrzenia się irańskiej scenie kolarstwa z dala od religijnego fundamentalizmu. Hossein Zanjanian, najlepszy irański zawodnik zjazdowy i jego grupa nieustraszonych rowerzystów górskich, prezentują bardzo odmienne spojrzenie na swój kraj. Oprócz oszałamiającej scenerii, porywającej akcji pełnej niezwykłych trików, film pokazuje zależności między ludźmi (jak to między ludźmi bywa) i… kult samochodu, a przez to świadome marginalizowanie roweru, jako środka transportu oraz sposobu na życie.

 

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!