repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

Ceny biletów:

  • bilet normalny: 18 zł

Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz
Partnerzy: WFDiF, 35mm, DI Factory
Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

przegląd

Krótka historia polskiego kina

poniedziałki, raz w miesiącu

Wspólnie ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych zapraszamy na wyjątkowy przegląd prezentujący klasykę polskiej kinematografii: od filmów kluczowych dla szkoły polskiej lat 50. i 60. przez megaprodukcje lat 70., po kino moralnego niepokoju lat 80.

Przez pryzmat filmowych historii poznamy zarówno kolejne prądy artystyczne, jak i obraz zmieniającej się rzeczywistości społeczno-ekonomicznej i produkcyjnej polskiego kina. Jak zmieniała się wrażliwość filmowców? Czy czerpali oni ze światowego kina i tworzyli nową jakość? Jak wpływały na nich zmiany społeczne i geopolityczne? W końcu: jak polskie kino rezonowało za granicami naszego kraju? Przegląd jest unikatową możliwością przypomnienia sobie najważniejszych dzieł powstałych nad Wisłą, poddanych cyfrowej rekonstrukcji.

Seansom towarzyszyć będą krótkie wykłady wideo wprowadzające w tematykę dzieła i osadzające go w szerszym, kulturoznawczym kontekście. Każdy wstęp będzie zawierał też analizę formalną dzieła z naciskiem na scenariusz, sztukę operatorską, grę aktorską, montaż, scenografię i kostiumy.

Tomasz Kolankiewicz

Filmoznawca i historyk filmu, wykładowca i prowadzący prelekcje i rozmowy o filmie. Dyrektor Artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wykładowca Łódzkiej Szkoły Filmowej i Warszawskiej Szkoły Filmowej. Kurator filmowy współpracujący z telewizją, festiwalami filmowymi, Nowym Teatrem w Warszawie. Między 2008 a 2017 rokiem redaktor programowy w redakcji filmowej TVP Kultura. Wydawca reżyser i prowadzący telewizyjnych audycji kulturalnych.

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!