Wspólnie ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych zapraszamy na wyjątkowy przegląd prezentujący klasykę polskiej kinematografii: od filmów kluczowych dla szkoły polskiej lat 50. i 60. przez megaprodukcje lat 70., po kino moralnego niepokoju lat 80.
Przez pryzmat filmowych historii poznamy zarówno kolejne prądy artystyczne, jak i obraz zmieniającej się rzeczywistości społeczno-ekonomicznej i produkcyjnej polskiego kina. Jak zmieniała się wrażliwość filmowców? Czy czerpali oni ze światowego kina i tworzyli nową jakość? Jak wpływały na nich zmiany społeczne i geopolityczne? W końcu: jak polskie kino rezonowało za granicami naszego kraju? Przegląd jest unikatową możliwością przypomnienia sobie najważniejszych dzieł powstałych nad Wisłą, poddanych cyfrowej rekonstrukcji.
Seansom towarzyszyć będą krótkie wykłady wideo wprowadzające w tematykę dzieła i osadzające go w szerszym, kulturoznawczym kontekście. Każdy wstęp będzie zawierał też analizę formalną dzieła z naciskiem na scenariusz, sztukę operatorską, grę aktorską, montaż, scenografię i kostiumy.
Filmoznawca i historyk filmu, wykładowca i prowadzący prelekcje i rozmowy o filmie. Dyrektor Artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wykładowca Łódzkiej Szkoły Filmowej i Warszawskiej Szkoły Filmowej. Kurator filmowy współpracujący z telewizją, festiwalami filmowymi, Nowym Teatrem w Warszawie. Między 2008 a 2017 rokiem redaktor programowy w redakcji filmowej TVP Kultura. Wydawca reżyser i prowadzący telewizyjnych audycji kulturalnych.