repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

Filharmonicy Berlińscy - transmisje koncertów

Istniejąca od ponad 130 lat orkiestra Filharmoników Berlińskich uznawana jest za jedną z najwybitniejszych orkiestr symfonicznych na świecie. Prestiżowy brytyjski magazyn „Gramophone” umieścił ją w światowej „wielkiej piątce”. Zespół powstał w 1882 roku w wyniku buntu części muzyków berlińskiej orkiestry Benjamina Bilse, grającej repertuar popularny. Nowa orkiestra w 1887 roku przyjęła nazwę Berliner Philharmoniker i z powodzeniem zaczęła konkurować z bardziej wówczas cenionymi orkiestrami Wiednia i Lipska. Oblicze zespołu kształtowały wielkie osobowości dyrygentów, którzy kierowali orkiestrą. Historia Filharmoników Berlińskich dzieli się na ery wyznaczane przez nazwiska takich dyrygentów, jak: Hans von Bülow, Wilhelm Furtwängler, Herbert von Karajan, Claudio Abbado, a obecnie Sir Simon Rattle. Dzisiejsze oblicze i sławę Filharmonicy Berlińscy zawdzięczają przede wszystkim von Karajanowi, który szefował zespołowi w latach 1956–1989. To Karajan wypracował kulturę wykonawczą orkiestry, charakterystyczne piękne brzmienie i legato, wirtuozerię i doskonałość, a także dokonał z nią niezliczonej ilości nagrań płytowych repertuaru symfonicznego. To za jego czasów orkiestra odbyła wiele prestiżowych tournées i otrzymała nową imponującą siedzibę. Niezwykły budynek w kształcie namiotu, z pięcioboczną salą o doskonałej akustyce, jest dziś wzorem dla architektów sal koncertowych na całym świecie.

Orkiestra słynie z perfekcyjnych wykonań i nagrań, dokonywanych głównie dla Deutsche Grammophon. Współpracuje z najlepszymi kapelmistrzami, a wybór każdego nowego szefa orkiestry budzi zaciekawienie całego świata muzycznego. Po rezygnacji Karajana orkiestra wybrała na jego następcę Claudia Abbado, uważanego za największy talent spośród dyrygentów odkrytych przez swego poprzednika. Obecnie, od 2002 roku, dyrektorem artystycznym orkiestry jest Brytyjczyk Sir Simon Rattle. Anglik wprowadził orkiestrę w XXI wiek, nie tylko sięgając po bardzo zróżnicowany repertuar, w tym słowiański, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku Karola Szymanowskiego, ale także realizując nietuzinkowe projekty edukacyjne i medialne. Sławna, dzięki filmowi dokumentalnemu „Rhythm Is It!” („Rytm to jest to!”, 2004), stała się prezentacja baletu „Święto wiosny” Igora Strawińskiego w wykonaniu Filharmoników Berlińskich i ponad tysiąca dzieci i młodzieży z różnych szkół Berlina. Wśród muzyków orkiestry zasiadają przedstawiciele 18 narodowości, w tym także Polacy, m.in. Daniel Stabrawa, który jest pierwszym koncertmistrzem orkiestry.

Transmisje i retransmisje koncertów realizowane są w technologii Digital Concert Hall (Cyfrowa Sala Koncertowa). DIGITAL CONCERT HALL to internetowa platforma audio-wideo Filharmonii Berlińskiej, na której w trakcie sezonu można posłuchać i obejrzeć około 30 koncertów jakości HD (LIVE i powtórki). Platformę tę, od czasu jej powstania w 2008 roku, wspiera Deutsche Bank. O techniczną stronę Cyfrowej Sali Koncertowej dba firma Sony. Od 2010 roku wybrane pozycje z Cyfrowej Sali Koncertowej transmitowane są do kin na całym świecie, zwykle trzy, cztery najciekawsze koncerty w sezonie. W samych tylko Niemczech transmisje odbywają się w ponad 50 kinach, można je oglądać nie tylko w Europie, ale także w Japonii czy Australii. Na platformie Digital Concert Hall można również wysłuchać – po wykupieniu wirtualnego biletu – ponad 150 archiwalnych koncertów, od niedawna dostępnych także na urządzeniach mobilnych.

 

Koncert Filharmoników Berlińskich

10 maja, niedziela, godz. 19.30

cena biletu - 35 zł
czas trwania: 72'

kup bilet

dyrygent: Mariss Jansons
solista: Frank Peter Zimmermann

W programie:

Béla Bartók Muzyka na smyczki, perkusję i czelestę (26’)

Dmitri Shostakovich Koncert skrzypcowy nr 2 (29’)

Maurice Ravel Suita orkiestrowa nr 2 Dafnis i Chloe (17’)

aktualności

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!