repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Argentyńska lekcja reż. Wojciech Staroń

Social Art - Wrocław społecznie zaangażowany

7 - 9 czerwca 2013

wstęp wolny

Darmowe wejściówki na filmy dostępne w kasach Kina Nowe Horyzonty od poniedziałku 27 maja, od godz.10.00.

Program przeglądu filmowego

Katalog Social Art do pobrania (pdf)

Między 7 a 9 czerwca mieszkańcy Wrocławia oraz Dolnego Śląska będą mieli okazję wziąć udział w wydarzeniu o charakterze społeczno - kulturalnym o nazwie Social Art. Podczas trzech kolejnych dni w Kinie Nowe Horyzonty zostaną zaprezentowane filmy dokumentalne, fabularne, reklamy oraz plakaty, które podejmują tematy trudnych kwestii społecznych. Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na ważne problemy ludzi i ich nieszablonowe pokazanie poprzez sztukę. Social Art jest wspólną inicjatywą Kina Nowe Horyzonty oraz wrocławskiego oddziału Globalnego Centrum Biznesowego Hewlett–Packard, która powstała przy współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym HumanDOC, Przedstawicielstwem Regionalnym Komisji Europejskiej w Polsce oraz Centrum Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Wrocławia Locus.

Wydarzenie dedykowane jest wszystkim osobom zainteresowanym tematyką społeczną. Organizatorzy Social Art sygnalizują pewne zjawiska, które pojawiają się w zetknięciu z odmiennością. Są one widoczne na różnych płaszczyznach życia np. w kontekście różnic etnicznych, niepełnosprawności, wieku, sytuacji ekonomicznej czy innego modelu życia. Pomysłodawcy projektu zachęcają odbiorców do podjęcia dialogu, a jednocześnie nie narzucają gotowych rozwiązań lub określonych postaw.

Zdarza się, że pochłonięci codziennymi sprawami tracimy z oczu problemy, które dotykają innych ludzi. Czasem odkładamy własne zaangażowanie na bardziej dogodny czas, w bliżej nieokreślonej przyszłości. Dzięki projektowi Social Art mamy szansę na refleksję i dostrzeżenie problemów np. wykluczenia i odrzucenia przez społeczeństwo ujętych z artystycznej perspektywy. Bardzo cieszy nas to, że idea tego wydarzenia została zainicjowana przez naszych pracowników, którzy z entuzjazmem współtworzą ten projekt - mówi Agnieszka Orłowska, prezes Globalnego Centrum Biznesowego Hewlett–Packard.

Wstęp na pokazy filmowe i wystawę plakatów jest bezpłatny. Organizatorzy chcieliby wpisać Social Art na stałe do kulturalnego kalendarza Wrocławia i przekształcić go w kolejnych latach w imprezę cykliczną.

Najwspanialsze są obserwacje i uczucie, że Kino Nowe Horyzonty, które powstało zaledwie kilka miesięcy temu, realizuje swoje cele. Social Art to wynik naszych kontaktów biznesowych z firmą HP, które zrodziły wartościową ideę. Pracownicy HP, znając naszą misję, wpadli na pomysł realizacji ciekawego przedsięwzięcia, ukazania zaangażowania i odpowiedzialności firmy. Poczuli, że chcą zrobić coś dla miasta, w którym żyją i pracują. Po pierwszym spotkaniu widzieliśmy, że mamy wszystkie narzędzia, aby takie wydarzenie zorganizować. Program będzie bardzo ciekawy, ale dla mnie już sam fakt sposobu zrodzenia się takiej inicjatywy jest sukcesem. A to dopiero początek! - mówi Radosław Drabik, dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Propozycje filmowe

Program Social Art składa się z trzech sekcji artystycznych: cyklu filmów fabularnych oraz dokumentalnych, które przez trzy dni będzie można obejrzeć w salach kinowych Kina Nowe Horyzonty, towarzyszącej im wystawy polskiego plakatu artystycznego oraz wyświetlanych w przestrzeni kina reklam społecznych z różnych krajów. Wspólnym mianownikiem dla prezentowanych form jest niekonwencjonalne ujęcie problematyki społecznej, mające w zamyśle intrygować, poruszać oraz zachęcać odbiorcę do refleksji.

Projekcje filmowe podzielone są na trzy bloki tematyczne: „WYKLUCZENI”, „RAPORT MNIEJSZOŚCI” i „POZA SCHEMATEM”. Twórcami filmów dokumentalnych i fabularnych są filmowcy z całego świata, ich prace zdobyły uznanie widzów na wielu festiwalach, nie trafiając jednak do powszechnej dystrybucji kinowej. Filmy wyświetlane będą w dwóch wersjach językowych: angielskiej i polskiej.

„WYKLUCZENI” to najsilniej reprezentowany blok filmowy. Projekt Social Art zainauguruje pokaz hiszpańskiego komediodramatu La sombra del sol (Cień słońca) w reżyserii Davida Blanco, który podejmuje temat bezdomności. The Be All and End All (Jak to jest, reż. Bruce Webb) i propozycja kina drogi Aaltra (reż. Benoît Delépine i Gustave de Kervern) w ciepły sposób podejmują kwestie społecznego wykluczenia spowodowanego chorobą czy kalectwem. Blok zamykają dwa dokumenty: polska Eksmisja (Resettlement) w reżyserii Filipa Antoniego Malinowskiego i brytyjski The English Surgeon (Angielski lekarz) w reżyserii Geoffreya Smitha z muzyką Nicka Cave'a i Warrena Ellisa.

Blok „RAPORT MNIEJSZOŚCI” koncentruje się na współczesnym ujęciu tematu migracji. Reprezentują go dwa dokumenty: Argentyńska lekcja w reżyserii Wojciecha Staronia opowiadająca o rodzinie młodej nauczycielki języka polskiego w Ameryce Południowej oraz Il Castello (Zamek), włoska produkcja w reżyserii Massima D’Anolfi i Martina Parenti.

„POZA SCHEMATEM” to cykl poświęcony sylwetkom ludzi, żyjących według własnych przekonań i pasji, będących wynikiem osobistych wyborów życiowych, wbrew powszechnie przyjętym normom. Zaprezentujemy brytyjski dokument Garbage Warrior autorstwa Olivera Hodge’a o charyzmatycznym i oddanym ekologicznym ideom architekcie. Wojnę masowej produkcji żywności wypowie zaś bohater filmu fabularnego Happy Poet (Szczęśliwy poeta) Paula Gordona. Światowej sławy choreograf Royston Maldoom podejmie się natomiast niezwykłego eksperymentu artystycznego w niemieckiej produkcji Rhythm Is It!.

Elementem dopełniającym pokazy pełnometrażowe będą, prezentowane w otwartej przestrzeni kina, reklamy społeczne zrealizowane w różnych krajach. Wszystkie łączy technika animacji, w której powstały, a przekaz większości z nich oscyluje wokół tematu ekologii, a ściślej idei recyklingu, segregacji odpadów oraz świadomego dokonywania zakupów.

Wystawa poza schematem

Od 7 do 13 czerwca będzie można obejrzeć nietypowo zaaranżowaną w przestrzeni kina wystawę prac polskich plakacistów. Różnorodne pod względem techniki wykonania prace wyeksponowane zostaną przy użyciu pochodzących z recyklingu kartonowych konstrukcji. Całość będzie ciekawie wpisywać się w industrialne wnętrze kina oraz nawiązywać bezpośrednio do tematyki podejmowanej w wyświetlanych w pobliżu animacjach. Obejrzymy m.in. plakaty uznanych i docenianych w kraju i za granicą polskich artystów: Lexa Drewinskiego, Jana Bajtlika, Elżbiety Chojny, Patryka Kalisty, Agnieszki Ziemiszewskiej, Stefana Lechwara, Izy Kaczmarek-Szurek, Piotra Wiktora Węcławskiego, Małgorzaty Bedowskiej, Anity Wasik oraz studentów, pracowników i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu: Artura Skowrońskiego, Weroniki Kowalskiej, Anny Sikory, Joanny Skrzypiec-Żuchowskiej, Kaspera Minciela i Barbory Novotnej.

W programie przeglądu filmowego:

Piątek 7.06

Sala 5, godz. 18.00 Argentyńska lekcja reż. Wojciech Staroń

Sala 8, godz. 19.30 otwarcie przeglądu Cień słońca reż. David Blanco

Sobota 8.06

Sala 5

godz. 14.00 Jak to jest reż. Bruce Webb

godz. 16.00 Aaltra reż. Benoît Delépine, Gustave de Kervern

godz. 18.00 Eksmisja reż. Filip Antoni Malinowski

godz. 20.15 Angielski lekarz reż. Goeffrey Smith

Niedziela 9.06

godz. 14.00 Szczęśliwy poeta reż. Paul Gordon

godz. 16.00 Garbage Warrior reż. Oliver Hodge 

godz. 18.00 Rytm to jest to! reż. Thomas Grube Enrique, Sanchez Lansch

godz. 20.15 Zamek reż. Martina Parenti & Massimo D'Anolfi

Katalog Social Art do pobrania (pdf) 

aktualności

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!