repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

Culinary Connection San Sebastián – Wrocław 2016

16 – 19 czerwca 2016

Nie tylko kultura połączyła w 2016 roku Wrocław i baskijskie San Sebastián. Nadmorskie miasto słynące z dobrej kuchni rozbudziło w stolicy Dolnego Śląska kulinarne ambicje. Powstało Culinary Connection - doskonała fuzja kultury i kulinariów. W dniach 16 - 19 czerwca zapraszamy do Kina Nowe Horyzonty na szereg wydarzeń, które nie tylko poszerzą filmowe horyzonty widzów, ale i pobudzą ich podniebienia. 

Po pierwsze, Wrocław odwiedzą cenieni na całym świecie: Aizpea Oihaneder z prestiżowej restauracji Xarma oraz Ruben Trincado z restauracji Mirador de Ulia, wyróżniony gwiazdką przewodnika Michelin. Baskijscy kucharze zaprezentują różnorodność i bogate tradycje kulinarne swojego regionu, a Polacy przekonają gości o potencjale kulinarnym drzemiącym na Dolnym Śląsku. Zaproszeni goście poprowadzą prezentacje branżowe i spotkają z widzami na seansach i podczas wspólnych wieczorów przy stole.

Okazją do wspólnego świętowania Culinary Connection będzie także wystawa reporterskich zdjęć z Kraju Basków autorstwa Jakuba Szafrańskiego. Dzięki nim udamy się w podróż po regionie, który słynie nie tylko z największej liczby gwiazdek Michelin przypadających na jednego mieszkańca, ale i pięknych górskich krajobrazów, cudownej lazury na La Conchy, słodkich jak miód czereśni i słynnych pintxos.

W obszarze sztuk wizualnych pozostaniemy dzięki instalacji artystycznej Tomasza Hartmana, jednego z pomysłodawców wrocławskiego Food Think Tanku. Nie zdradzając za wiele, możemy powiedzieć, że jej celem będzie zaprezentowanie zupełnie innego spojrzenia na produkty, jedzenie i to, co znajduje się na naszych stołach.

 

PROGRAM FILMOWY

Po seansach zapraszamy na spotkania z gośćmi.

 

16 czerwca, czwartek, godz. 19.00

À la Bizkaina
reż. Aritz Galarza, Hiszpania 2013, 67'

Aritz Galarza odkrywa tajemnicę słynnego sosu, którego nazwa pochodzi od nazwy jego rodzinnej prowincji Bizkaia. Reżyser pokazuje podejście Basków - szefów kuchni oraz zwykłych mieszkańców - do lokalnych produktów, kulinarnych tradycji i historii regionu. 

Sekret kreatywności Sormenaren bide ezkutuak
reż. Lara Izagirre Garizurieta, Hiszpania 2013, 15'

Jak wymyślić danie godne restauracji z trzema gwiazdkami Michelina? Jak zrobić krótki film o procesie jego tworzenia? Szef kuchni Eneko Atxa i reżyserka Lara Izagirre Garizurieta łączą świat kina z haute cuisine i zabierają nas w podróż po zakamarkach kreatywności.

Cena biletu na blok filmowy - 18 zł

 

17 czerwca, piątek

godz. 16.30

Juan Mari Arzak: dom jest światem / Juan Mari Arzak: etxe bat da mundua
reż. Hasier Etxeberria, Hiszpania 2009, 57'

Juan Mari Arzak od 45 lat specjalizuje się w awangardowej kuchni. Dzięki swojej kreatywności i umiejętnościom stał się jednym z najbardziej uznanych szefów kuchni na świecie. Jego restauracja Arzak w San Sebastián ma trzy gwiazdki Michelina od 1989 roku.

Cena biletu - 18 zł

 

godz. 19.30

Film Food Think Tank - Korzeń
reż. Marcin Wokan, Polska 2016, 33'

Korzeń jest próbą odpowiedzi na pytanie, czym jest kolektyw Food Think Tank. To podróż przez dwa ekscentryczne projekty kulinarne FTT: Ziemia i woda oraz Las - Instalacja. Korzeń poszukuje wartości podstawowych nie tylko w gastronomii, lecz także w otaczającym świecie.

Cena biletu - 18 zł

 

18 czerwca, sobota, godz. 12.30

Smaki muzyki (Mugaritz B.S.O.) / Mugaritz B.S.O.
reż. Felipe Ugarte, Juantxo Sardón, Hiszpania 2011, 70'

Przez trzy lata muzyk Felipe Ugarte badał filozofię kuchni Andoniego Luisa Aduriza z restauracji Mugaritz w okolicach San Sebastián. Smak potraw próbował przełożyć na język muzyki. Rezultatem eksperymentu jest film, który pokazuje awangardowe oblicze obu sztuk.

Polowanie na makaroniki / Macaron de caza
reż. Pep Gatell, Hiszpania 2012, 4'

Krew w kuchni jest traktowana w wyjątkowy sposób, wiąże się ze starymi, pierwotnymi metodami pozyskiwania żywności. Andoni Luis Aduriz z restauracji Mugaritz z grupą artystyczną La Fura dels Baus przygotowuje danie zainspirowane krwią, które wymaga szczególnej oprawy.

TABA: gra wokół stołu / TABA: el juego en la mesa
reż. Pep Gatell, Hiszpania 2014, 9'

Przed czterema wiekami renomą w Europie cieszyła się porcelana z japońskiego miasta Arity. Restauracja Mugaritz proponuje kulinarny performance: celem dwóch przeciwnych drużyn jest stworzenie repliki tych słynnych wyrobow. Czy to "ćwiczenie" może uratować ojczyznę europejskiej porcelany?

Cena biletu na blok filmowy - 18 zł

 

18 czerwca, sobotagodz. 16.00

Kuchnia Basków na szczycie / Euskadi, cocina en la cumbre
reż. Francisco Javier Gutiérrez Pereda, Jon Arregui, Hiszpania 2013, 65'

Kraj Basków jest uznawany za świątynię współczesnej gastronomii, a San Sebastián to miasto, którego restauracje mają największą liczbę gwiazdek Michelina na kilometr kwadratowy. Dokument pokazuje dorobek grupy szefów kuchni, tworzących na przestrzeni lat fenomen nazywany dziś "Nową Kuchnią Baskijską".

Cena biletu - 18 zł

 

19 czerwca, niedziela

godz. 12.30

Eneko Atxa: rozkosz podniebienia / Eneko Atxa: caricias de sabor
reż. Hasier Etxeberria, Hiszpania 2015, 55'

Portret Eneko Atxy, młodego kucharza baskijskiego, stojącego na czele restauracji Azurmendi, odznaczonej trzema gwiazdkami Michelina. W swojej kuchni, mającej korzenie w lokalnych tradycjach, ale otwartej na nowe doznania, Atxa łączy tradycję i nowoczesność.

Cena biletu - 18 zł

 

godz. 17.30

Martín Berasategui: kuchnia numerów / Martín Berasategui: la cocina de los numeros
reż. Hasier Etxeberria, Hiszpania 2009, 50'

Sylwetka kucharza Martína Berasateguia czerpiącego ze spuścizny "Nowej Kuchni Baskijskiej". Jego technika charakteryzuje się wyjątkową precyzją, nie ma w niej miejsca na przypadek, co nie znaczy, że obce są mu eksperymenty i innowacyjne rozwiązania.

Nerua Guggenheim Bilbao: w poszukiwaniu esencji / Nerua Guggenheim Bilbao, un viaje a la esencia
reż. Iván Miñambres, Hiszpania 2014, 17'

Restauracja Nerua w Muzeum Guggenheima w Bilbao to projekt, który wykracza poza zwykłą formułę restauracyjną nie tylko za sprawą lokalizacji w jednym z ważniejszych światowych muzeów sztuki współczesnej. Dokument opowiada o metodzie twórczej jej szefa kuchni, Joseana Aliji.

Cena biletu na blok filmowy: 18 zł

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

 

Wystawa zdjęć Jakuba Szafrańskiego

od 13 czerwca w holu Kina Nowe Horyzonty 

 

17 czerwca, piątek, godz. 14.00

Prezentacje branżowe dla Szefów Kuchni

Prowadzenie: Aizpea Oihaneder i Ruben Trincado

Liczba miejsc ograniczona

Kontakt: a.goldys@kinonh.pl

 

19 czerwca, niedziela

Zajęcia kulinarne dla dzieci

11.00 - 12.30 - grupa I

kup bilet

13.30 - 15.00 - grupa II

kup bilet

Hol Kina Nowe Horyzonty

Prowadzenie: Dorota Minta

Cena biletu - 30 zł

Liczba miejsc ograniczona

 

WIECZORY PRZY STOLE

Zakup biletów online możliwy do 14 czerwca.

 

17 czerwca, piątek, godz. 21.00

Kolacja w ogrodzie

Patio Klubu Szklarnia, ul. Ofiar Oświęcimskich 19

Grill nie musi się kojarzyć wyłącznie z przyjęciami w przydomowym ogródku. Zaproponujemy zupełnie inną odsłonę BBQ. Sangrita, pinxtos, dobra muzyka i absolutny luz to hasła tego wieczoru. Kolację przygotuje grupa Food Think Tank.

Cena biletu - 80 zł / os.

 

18 czerwca, sobota, godz. 18.00

Kolacja Mistrzów

Restauracja Hotelu Monopol

Hotel Monopol, ul. Heleny Modrzejewskiej 1

Tu nie ma miejsca na fałszywe nuty. Sprawdźcie, jak gotują mistrzowie: Justyna Słupska Kartaczowska (restauracja Acquario), Aizpea Oihaneder (restauracja Xarma), Karol Sankowski (restauracja Marina i Przystań), Rubén Trincado (restauracja Mirador de Ulia), Katarzyna Daniłowicz (restauracja Olszewskiego 128). Na talerzach odnajdziecie połączenie polskich i baskijskich dań. Wartość dodana może mieć smak? I to jaki!

Cena biletu - 150 zł / os.

 

Liczba miejsc na każdą z kolacji jest ograniczona.

teksty: Jakub Gutek
redakcja, korekta: Agnieszka Szeffel, Mariusz Mikliński
fotoedycja: Mariusz Wojas 

 

aktualności

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!