repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Powrót do tamtych dni, reż. Konrad Aksinowicz
Aktualności

Spotkania z twórcami na horyzoncie

22 lis

Trzy seanse i trzy rozmowy - przełom listopada i grudnia upłynie nam pod znakiem pokazów specjalnych. O inspiracjach, wyzwaniach i pracy nad filmami porozmawiamy z reżyserami trzech polskich produkcji - już dziś zapraszamy na przedpremierowy pokaz przejmującej Lokatorki, seans dokumentalnego dzieła 1970 oraz przepełnionego nostalgią za latami dziewięćdziesiątymi Powrotu do tamtych dni

Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem Michałem Otłowskim.

Inspirowana głośną sprawą zabójstwa Jolanty Brzeskiej opowieść o niesprawiedliwości, napięciach klasowych i patologiach transformacji ustrojowej. Warszawski Mokotów. Spokój mieszkańców pewnej kamienicy burzy pojawienie się rzekomego właściciela budynku. Stosując bezwzględne metody, mężczyzna zmusza kolejne rodziny do wyprowadzki. Najbardziej zdeterminowana w walce jest Janina Markowska, która nie zamierza opuścić swojego domu. Kiedy jednak cały obiekt pustoszeje, a kobieta znika w tajemniczych okolicznościach, policja rozpoczyna dochodzenie.

Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem Tomaszem Wolskim.

Rok 1970. Komunistyczna Polska przeszyta wybuchami protestów. W stolicy zbiera się sztab kryzysowy. W ruch idą milicyjne pałki. Padają strzały. 1970 to opowieść o buncie, widziana z punktu widzenia oprawców. Poprzez archiwalne nagrania i animacje obserwujemy mechanizmy władzy. Równocześnie, nagrodzone na Krakowskim Festiwalu Filmowym dzieło znakomitego dokumentalisty Tomasza Wolskiego, pod historycznym kostiumem przemyca niepokojąco aktualne treści. To mocny głos w dyskusji o manipulacji, sile propagandy i bezkarności aparatu przymusu.

Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem Konradem Aksinowiczem, które poprowadzi jeden z programerów kina, krytyk filmowy Piotr Czerkawski.

Sentymentalny powrót do czasów, gdy młodość miała smak gumy balonowej, szacunek kolegów zdobywało się kolekcją klocków Lego, a wyobraźnię Polaków rozpalały kultowe hity na VHS. Jest początek lat dziewięćdziesiątych. Czternastoletni Tomek, mieszka wraz z matką (Weronika Książkiewicz) na jednym z wrocławskich osiedli. Chłopiec, podobnie jak wielu rówieśników, wychowuje się bez ojca, który wyemigrował do USA. Jednak pewnego dnia Alek (Maciej Stuhr) nieoczekiwanie staje w drzwiach rodzinnego mieszkania. Wraz z nim w życiu Tomka pojawiają się: kolorowy telewizor, klocki Lego, buty Nike i wymarzony magnetowid. Szczęście rodzinne nie trwa jednak długo, bo wraz z powrotem ojca odżywają dawne problemy.

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!