repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Aktualności

Kalejdoskop fantazji - wystawa plakatów filmowych

7 wrz

Kino w parze ze sztuką! W ramach rozgrzewki przez 8. Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Kino Dzieci, zapraszamy na wystawę Kalejdoskop fantazji prezentującą polskie plakaty do kultowych bajek i filmów.

Na wystawie zobaczymy m.in. plakat do filmu Akademia Pana Kleksa autorstwa Edwarda Lutczyna i legendarny duet Bolka i Lolka zilustrowany przez Jakuba Erola. Wszystkie plakaty pochodzą ze zbiorów Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży, czyli najstarszego Młodzieżowego Domu Kultury we Wrocławiu, w którym do dziś działa młodzieżowy Dyskusyjny Klub Filmowy. Wystawę można oglądać na I piętrze kina.

Opis wystawy

Co widać w kalejdoskopie? Na pierwszy rzut oka, to tylko różnobarwne szkiełka. Wystarczy jednak wprawić je w ruch, by zobaczyć jak mienią się kolorami i tworzą fantazyjne kształty. Prawdziwy taniec wyobraźni! Ale nie tylko kalejdoskop porusza wyobraźnię. Tak samo działają inne obrazy – bajki, filmy czy rysunki skreślone wprawną ręką grafików.

Wystawa prezentuje plakaty stworzone przez największych polskich plakacistów i ilustratorów XX wieku. Wszyscy należą do słynnej Polskiej Szkoły Plakatu, która była i wciąż jest niezwykłym zjawiskiem w skali światowej. Od początku jej twórcom zależało, by ich prace nie tylko informowały o wydarzeniach, lecz równocześnie intrygowały i zadziwiały – a przede wszystkim rozświetlały szare PRL-owskie ulice. I chyba im się to udało, ponieważ często plakaty znikały z afiszy, by zdobić ściany w prywatnych mieszkaniach.

Zbiór prac na wystawie cechuje duża różnorodność. Tu prosta, a tam złamana kreska. Stonowane kolory, a gdzie indziej same krzykliwe barwy. W Polskiej Szkole Plakatu nie ma bowiem jednego szablonu czy stylu – każdy artysta tworzy według własnej wrażliwości i wyobraźni.

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!