repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Teściowie, reż. Kuba Michalczuk
Aktualności

Premiery tygodnia

10 wrz

Gdy wszystko wokół wydaje się zmienne, jedyną stałą rzeczą są piątkowe premiery. I niech was nie zmylą tytuły: Antybohater to przykład wspaniałego kina dokumentalnego, Złe baśnie przypominają, jak dobre potrafią być mroczne opowieści, a od seansu z Teściami człowiek wcale nie chce się wykręcać. W końcu: jeden za wszystkich – Wszyscy za jednego!

Muszkieterowie są wśród nas! Uhonorowana Nagrodą Młodej Widowni Europejskiej Akademii Filmowej, opowieść o przyjaźni, walecznych sercach i odwadze, która bywa wielka nawet, gdy ma się mniej niż dziesięć lat. Akcja Wszyscy za jednego rozgrywa się w Norwegii w czasie II wojny światowej. Rodzice Grety i Otta zostają aresztowani, a rodzeństwo dowiaduje się, dlaczego w ich domu ukrywa się dwójka żydowskich dzieci. Siostra z bratem postanawiają pomóc Danielowi i Sarze przedostać się do wolnej Szwecji.

Czy wesele po odwołanym ślubie to przepis na katastrofę? Owszem. I to jaką! Dwie rodziny różni wszystko – pochodzenie, status, zawartość portfela, gust. Rodzice pana młodego (Maja Ostaszewska, Marcin Dorociński) i panny młodej (Izabela Kuna, Adam Woronowicz) początkowo są w szoku. Co takiego się stało? Kto zawinił? Czy witać gości? Grać muzykę? Polewać wódkę? Od słowa do słowa uprzejme uśmiechy zamieniają się w publiczne pranie brudów. Aż wreszcie wybucha prawdziwa bomba… Tymczasem wesele rozkręca się w szaloną imprezę. I nikomu nie przeszkadza brak młodej pary.

Tytuł współczesnych braci Grimm z pewnością należy się tej dwójce! Damiano i Fabio d'Innocenzo snują przesiąkniętą niepokojem historię, której lepiej nie opowiadać na dobranoc. Nagrodzone Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszy scenariusz Złe Baśnie przenoszą widzów na rozpalone słońcem przedmieścia Rzymu, gdzie próżno szukać klimatu włoskiego la dolce vita. W lokalnych domach narasta frustracja i agresja, a obojętność dorosłych najmocniej uderza w dzieci, które okażą się prawdziwą siłą wywrotową tej baśni. 

Poznajcie Miszkę – chłopaka o wielu twarzach. Drobny przestępca i obiecujący narciarz alpejski, mimo poważnej niepełnosprawności fizycznej i trudnych warunków życia, czerpie z niego pełnymi garściami. A do tego ma wyjątkowe poczucie humoru. Spotykamy go w kluczowym momencie, gdy wkracza w dorosłość i dostaje ostatnią szansę, by wziąć udział w paraolimpiadzie. Jednak przede wszystkim bohater musi zadecydować, jak będzie wyglądała jego przyszłość.

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!