repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 29 września 2022.

Architektura musi płonąć

Architecture Must Blaze

reż. Mathias Frick

czas: 55’
produkcja: Austria, Szwajcaria 2017
język: niemiecki

gatunek: dokumentalny

Szalone lata wiedeńskiego akcjonizmu bezsprzecznie wywarły na Wolfa D. Prixa i Helmuta Świczinskiego, partnerów założonego w 1968 roku biura architektonicznego „Coop Himmelb(l)au”, ogromny wpływ. Ich zamiłowanie do wprowadzania w swoich budynkach zaburzenia i defragmentacji oraz brak widocznej na pierwszy rzut oka harmonii, najmocniej manifestuje się w nadbudowie kamienicy przy Falkenstrasse, będącej doskonałym przykładem dekonstruktywizmu w architekturze. W dokumencie Mathiasa Fricka, Prix w towarzystwie innych architektów, krytyków i artystów, opowiada o swoich motywacjach i drodze do praktykowanego przez siebie stylu. Film świetnie tłumaczy sens i zasady tego sposobu projektowania, którego spoiwem jest połączenie eksperymentu (przynależnego sztuce) z kontrolowanym chaosem, ale i podporządkowaną mu formą, która jest użyteczna.

DYSKUSJA Jaką architekturę chcemy oglądać i co ma ona z nami robić?

  • moderacja: Igor Łysiuk
  • goście/inie: Dorota Leśniak-Rychlak, Natalia Olszewska, Piotr Zybura

Towarzysząca pokazowi dokumentu Mathiasa Fricka dyskusja moderowana przez Igora Łysiuka stanie się okazją do zastanowienia się czego, przede wszystkim w warstwie wizualnej, oczekujemy od architektury i jak ona na nas działa. Dzięki obecności Natalii Olszewskiej poznamy aspekty odbioru przestrzeni i budynków, zgłębiane w neuronaukach. W kontekście obecnego w filmie dekonstruktywizmu pozwoli nam to na zrozumienie, czemu odczuwamy czasami takie a nie inne wrażenia w stosunku do danych obiektów.

Będzie to też dobry moment, by zadać sobie pytanie: czy pod kątem formy architektura jeszcze może nas czymś zaskoczyć i poruszyć nas tak mocno, jak chciałby główny architekt biura „Coop Himmelb(l)au”, Wolf D. Prix? Co na to inny architekt, jeden z gości, Piotr Zybura? Kontekst dynamicznych zmian, nie tylko społecznych czy technologicznych, ale przede wszystkim tych zachodzących w sferze przyrody i ekosystemu naszej planety, każe zastanowić się, na ile w ogóle o estetyce budynków powinniśmy rozmawiać. Może należy uznać, że to ekologizm – jak zastanawia się gościni, Dorota Leśniak-Rychlak –  jest nowym, wiodącym stylem, a forma obiektu ma wtórne znaczenie, jeśli tylko dobrze spełnia on najbardziej istotną funkcję, bycia dobrym dla środowiska.

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!