repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 2 października 2022.

Kopenhaga. Najlepsze miasto świata

Best in the World

reż. Hans Christian Post

czas: 58’
produkcja: Dania 2022
język: duński

gatunek: dokumentalny

Obserwując zmiany zachodzące w miastach na całym świecie, można pomyśleć, że Kopenhaga, konsekwentnie realizując swoje cele w rozwoju, stała się miejscem idealnym. Zrównoważony rozwój, proekologiczne podejście do projektowania i funkcjonowania społeczeństwa, nowatorskie rozwiązania w architekturze i uważność na poprawę jakości życia mieszkańców – tak opowiada o sobie stolica Danii. Reżyser Hans Christian Post, znany obserwator procesów miejskich Berlina i Drezna, tym razem przygląda się swojej ojczyźnie. Pokazuje, że za sukcesem miasta w ostatnich trzech dekadach stoi głównie gospodarka neoliberalna. Przemiana w kierunku przyjaznego miejsca do życia sprzęga się więc mocno z kosztami społecznymi. W filmie przyglądamy się charakterystyce tych zmian i poznajemy skalę przenikania się myślenia biznesowego z tworzeniem w Kopenhadze jakościowych i nowatorskich miejsc dla mieszkańców.

ROZMOWA Żeby było najładniej. Ekonomia a możliwości kształtowania estetyki miast i osiedli

  • rozmowa: Kacper Kępiński i Tomasz Fudala

Na zakończenie jubileuszowej edycji festiwalu dotrzemy do skrajnie idealnego miejsca, w którym nie chaos czy brak dbałości o formę jest problemem, a rygor porządku w przestrzeni i przeestetyzowanie stawianych obiektów. W rozmowie zadamy sobie pytanie, co dzieje się gdy zbliżamy się do tego punktu, a także jak w ogóle jest to możliwe. Zweryfikujemy wizję mówiącą o tym, że Kopenhaga stała się monospołecznością osób - tych, które stać jeszcze na mieszkanie w tym jednym z najdroższych do życia miast. Zastanowimy się, jak mocno jej wizerunek jako miejsca idealnego, przerósł rzeczywistość i doprowadził do zmarginalizowania zjawisk do tego obrazu nie pasujących. Czy w takiej sytuacji to mieszkańcy zaczynają żyć bardziej dla miasta, niż miasto dla nich?

Przyjrzymy się czynnikom historycznym, społecznym i politycznym, które warunkują myślenie o tworzeniu estetycznych przestrzeni do życia. Zastanowimy się również, jakie warunki ekonomiczne muszą być spełnione, by naprawdę jakościowo i porządnie budować oraz na jakim etapie rozwoju ekonomiczno-społecznego estetyka staje się szczególnie istotna w kształtowaniu wizerunku miasta.

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!