repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

13 sie / cz
plakat

Biały Bóg

Fehér isten

reż. Kornél Mundruczó

czas: 119’
produkcja: Węgry, Niemcy, Szwecja 2014
obsada: Zsófia Psotta, Sándor Zsótér, Lili Horváth, Lili Monori, Luke, Body

Błyskotliwa i prowokacyjna alegoria polityczna stworzona w przededniu kryzysu migracyjnego przez jednego z najzdolniejszych reżyserów naszej części Europy. W filmie Kornela Mundruczo państwo węgierskie wprowadza przepisy wymierzone przeciwko psom - mieszańcom. Jedną z ofiar nowych regulacji okazuje się Hagen, którego właściciel, wbrew protestom swojej córki, porzuca pewnego dnia na środku ulicy. Doświadczające pogardy i wykluczenia zwierzę błąka się po ulicach Budapesztu, aż w końcu dołącza do gromady czworonogów, które postanawiają zemścić się na swoich oprawcach.

Kornél Mundruczó

Urodzony w w 1975 roku Mundruczó ukończył Węgierski Instytut Filmowy, a krótko potem zyskał rozgłos za sprawą jednego ze swoich pierwszych filmów krótkometrażowych, Afta. Po sukcesach na festiwalach w Locarno, Cottbus czy w Krakowie Mundruczó szybko stał się ulubieńcem selekcjonerów festiwalu w Cannes, gdzie zapraszany jest regularnie od roku 2004. Dziś jest jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych filmowców węgierskich, znanym także widzom w Polsce – jego przedostatni film, Delta, doczekał się swojej premiery kinowej w 2009 roku.

Filmografia

1998 Minöségét megörzi (kr. m. / short film)

2000 Nincsen nekem vagyam semmi / This Is I Wish and Nothing More

2002 Kilka pogodnych dni / Szep napok / Pleasant Days

2005 Joanna / Johanna

2008 Delta

2010 Łagodny potwór – projekt Frankenstein / Szelíd teremtés - A Frankenstein-terv / Tender Son – The Frankenstein Project

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!