repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Django, reż. Quentin Tarantino
przegląd

Kino vs. rasizm

w sierpniu

Filmy przeciw dyskryminacji.

Głośne zabójstwo George'a Floyda, do którego doszło 25 maja w Minneapolis, przypomniało światu, jak bardzo powszechny i aktualny pozostaje problem rasizmu. W Kinie Nowe Horyzonty nie pozostajemy wobec niego obojętni i dlatego proponujemy przegląd filmów, które wyrastają ze sprzeciwu wobec wszelkich form dyskryminacji rasowej. W ramach cyklu Kino vs. rasizm pokażemy zarówno głośne hollywoodzkie tytuły (Django czy Zniewolony), jak i mniejsze filmy europejskie (Raj: miłość, Fuocoammare).

Na zakończenie przeglądu przypomnimy natomiast arcydzieło kina antydyskryminacyjnego - Rób, co należy z 1989 roku. Po seansie arcydzieła Spike'a Lee zapraszamy na rozmowę o obliczach współczesnego rasizmu, w trakcie której połączymy się online z Katarzyną Surmiak-Domańską, znakomitą reporterką i autorką głośnej książki Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość, oraz dr Margaret Ohią-Nowak, językoznawczynią i medioznawczynią, zajmującą się studiami nad etnicznością, rasą i rasizmem. Z kolei przed pokazami filmów Co zrobisz, gdy świat stanie w ogniu?Zniewolonego i Django zapraszamy na prelekcje przygotowane przez Juliana Jelińskiego, znawcę kina traktującego o rasizmie.

4 sierpnia, wtorek

6 sierpnia, czwartek

11 sierpnia, wtorek

13 sierpnia, czwartek

18 sierpnia, wtorek

20 sierpnia, czwartek

25 sierpnia, wtorek

27 sierpnia, czwartek

Rób, co należy

reż. Spike Lee / 1989 / 120’
27 sie / cz19:00
Po filmie dyskusja online z udziałem Katarzyny Surmiak - Domańskiej, reporterki związanej z "Gazetą Wyborczą", autorki książki "Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość" oraz dr Margaret Ohii - Nowak, językoznawczyni i medioznawczyni zajmującej się studiami nad etnicznością, rasą i rasizmem

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!