repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 29 października 2016.

Stroszek

reż. Werner Herzog

czas: 115’
produkcja: RFN 1977
obsada: Patrick Bauchau, Paul Getty Jr., Roger Corman, Samuel Fuller, Viva
nagrody: Taormina IFF 1877 – Special Jury Prize; German Film Critics Association Awards 1978 – Best Film; Polish Critics’ Award 1979 – Syrenka Warszawska
scenariusz: Werner Herzog
zdjęcia: Thomas Mauch
montaż: Beate Mainka-Jellinghaus
muzyka: Chet Atkins, Sonny Terry
producent: Willi Segler
produkcja: Werner Herzog Filmproduktion, ZDF
właściciel praw: Werner Herzog Film
język: niemiecki, angielski

Bruno Stroszek, uliczny muzyk, wychodzi na wolność z więzienia, do którego trafił z powodu skłonności do piwa. Ma tylko dwoje przyjaciół: prostytutkę Evę i starego sąsiada, pana Scheitza. Za udzielanie schronienia Evie Brunona prześladują dwaj alfonsi. Po ich kolejnym ataku Scheitz namawia Stroszka i Evę na wspólny wyjazd do Ameryki, gdzie staruszek ma bratanka. Bohater postrzega świat w naiwny, prostoduszny sposób. Nie ma wielkich wymagań i oczekiwań, do szczęścia wystarczyłoby mu niewiele: akordeon, dach nad głową i pieniędzy tyle, by nie być głodnym. Nie jest w stanie pojąć świata, w którym ma się jednocześnie wiele i nic, bo wszystko, co się ma, należy tak naprawdę do banku. Herzog podkreślał, że nawet jeśli film ten jest krytyką amerykańskiego kapitalizmu, to motyw jego powstania był inny. Stroszek został stworzony specjalnie dla odtwórcy głównej roli, znakomitego naturszczyka Brunona S. (znanego z Zagadki Kaspara Hausera). Bez względu jednak na to, co było inspiracją dla reżysera, Stroszek to jeden z najbardziej przejmujących i wnikliwych obrazów Ameryki w kinie.

MG

Werner Herzog

Właściwie Werner Herzog Stipetić, urodzony w 1942 roku, niemiecki reżyser filmowy, teatralny i operowy. Zdobywca Grand Prix i nagrody za reżyserię w Cannes (Zagadka Kaspara Hausera, 1974), laureat Smoka Smoków na Krakowskim Festiwalu Filmowym, nominowany do Złotego Lwa, Oscara i Złotego Niedźwiedzia. Jeden z najwybitniejszych żyjących artystów kina. Jego długoletnia współpraca z Klausem Kinskim zaowocowała takimi filmami jak Fitzcarraldo, Aguirre, gniew boży czy Nosferatu wampir. Równie dobrze czuje się na gruncie kina fabularnego, jak i w dokumencie. W obu formach poszukuje „ekstatycznej prawdy” – manifestacji rzeczywistości, którą można ukazać dzięki wykorzystaniu środków filmowych. Zaciekły wróg nagich faktów i cinéma-vérité.

.

Wybrana filmografia

1962 Herakles / Hercules

1972 Aguirre, gniew boży / Aguirre, der zorn gottes / Aguirre, the Wrath of God

1974 Zagadka Kaspara Hausera / Jeder für sich und Gott gegen alle / Every Man for Himself and God Against All

1977 Stroszek

1978 Nosferatu wampir / Nosferatu: Phantom der Nacht / Nosferatu the Vampyre

1979 Woyzeck

1982 Fitzcarraldo

1984 Tam, gdzie śnią zielone mrówki / Wo die grünen Ameisen träumen / Where the Green Ants Dream

1987 Cobra Verde

2007 Spotkania na krańcach świata / Encounters at the End of the World (dok. / doc.)

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!