repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 28 października 2016.

Joe Hill

reż. Bo Widerberg

czas: 117’
produkcja: Szwecja, USA 1971
obsada: Thommy Berggren, Anja Schmidt, Kelvin Malave, Evert Anderson, Cathy Smith
nagrody: Venice IFF 1982 - Golden Lion, FIPRESCI Prize; German Films Awards 1983 - Best Cinematography, Outstanding Feature Film
scenariusz: Bo Widerberg, Richard Weber, Steve Hopkins
zdjęcia: Petter Davidson, Jörgen Persson
montaż: Bo Widerberg
muzyka: Stefan Grossman, Joan Baez, Joe Hill
producent: Waldemar Bergendahl, Bo Widerberg
produkcja: Bo Widerberg Film, Sagittarius Productions
właściciel praw: Njutafilms
język: angielski

Rok 1910. Do Nowego Jorku przybywają ze Szwecji dwaj bracia: Paul i Joel Hägglundowie. Szybko doświadczają na własnej skórze, że Ameryka nie jest rajem - żeby przetrwać, trzeba się imać najcięższych prac. Bracia rozstają się. Paul wyjeżdża w poszukiwaniu szczęścia. 19-letni Joel, teraz przedstawiający się jako Joe Hill, nieco dłużej zostaje w Nowym Jorku, ale wkrótce wyrusza na Zachód w poszukiwaniu brata i lepszej pracy, dzięki czemu lepiej poznaje kraj i jego ludzi. Zostaje agitatorem i bardem robotniczej organizacji Industrial Workers of the World. Oparta na faktach, utrzymana w balladowym rytmie biografia Josepha Hillstroma znanego pod pseudonimem Joe Hill - piosenkarza i aktywisty związkowego. Widerbergowi udało się uniknąć typowych dla filmu politycznego plakatowych uproszczeń w rysunku bohaterów, które osłabiły wymowę podobnego skądinąd filmu Sacco i Vanzetti Giuliana Montalda, a także odmalować panoramę Ameryki początku XX wieku.

MG

Bo Widerberg

Urodzony w 1930 roku w Malmö, zmarł w 1997 roku w Ängelholm. Miał buntowniczą naturę. W wieku 17 lat porzucił szkołę, później zdezerterował z wojska. Zanim zaczął robić filmy, był krytykiem filmowym oraz opublikował powieść i zbiór opowiadań. Należał do grupy reżyserów sprzeciwiających się dominacji Ingmara Bergmana w szwedzkim kinie. Dopominał się kina zaangażowanego politycznie. Za swoje najlepsze filmy uważał Miłość Elwiry Madigan i Drogę węża.

Wybrana filmografia

1963 Wózek dziecięcy / Barnvagnen / The Baby Carriage

1967 Miłość Elwiry Madigan / Elvira Madigan

1969 Adalen 31 / Ådalen 31

1971 Joe Hill

1976 Człowiek na dachu / Mannen på Taket / The Man on the Roof

1986 Droga węża / Ormens väg på hälleberget / The Serpent's Way

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!