repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 29 października 2016.

Dogville

reż. Lars von Trier

czas: 137’
produkcja: Dania, Niemcy, Szwecja, Norwegia, Finlandia, Włochy, Holandia 2003
obsada: Nicole Kidman, Paul Bettany, Harriet Andersson, Lauren Bacall, Ben Gazzara, Udo Kier
nagrody: Copenhagen IFF 2003 – Honorary Award; David di Donatello Awards 2004 – Best European Film; Bodil Awards 2004 – Best Film; Guild of German Art House Cinemas 2004 – Silver Guild Film Award; Sofia IFF 2004 – Audience Award for the Best Film; Cinema Brazil Grand Prize 2005 - Best Foreign Film; SESC Film Festival, Brazil 2005 – Audience Award, Critics Award
scenariusz: Lars von Trier
zdjęcia: Anthony Dod Mantle
montaż: Molly Marlene Stensgård
muzyka: Antonio Vivaldi
producent: Peter Aalbæk Jensen, Vibeke Windeløv
produkcja: Canal+, France 3 Cinéma
właściciel praw: TrustNordisk
język: angielski

Czasy prohibicji. Do małej purytańskiej górskiej osady w Kolorado dociera w nocy uciekająca przed gangsterami Grace. Ukrywa ją w opuszczonej kopalni Tom, aspirujący filozof i moralista. W ślad za nią zjawiają się prześladowcy. Obiecują Tomowi dużą nagrodę za wydanie Grace, gdyby się zjawiła w wiosce. Tom przekonuje mieszkańców, żeby dali uciekinierce schronienie w zamian za drobne prace. Ci, początkowo nieufni względem kobiety jakoby niepotrzebujący żadnej pomocy, coraz chętniej korzystają z jej usług. Wszyscy wydają się zadowoleni. Idylliczna sytuacja stopniowo się zmienia, zwłaszcza gdy okazuje się, że Grace jest również poszukiwana przez władze. Dogville to pierwsza część „amerykańskiej trylogii” von Triera. Ten niezwykle teatralny film, rozgrywający się w sztucznej scenerii, niemal bez dekoracji, mógłby uchodzić za alegorię stosunków międzyludzkich o uniwersalnej wymowie, gdyby nie upór reżysera, który w licznych wywiadach powtarzał, że jego intencją było zrobienie filmu nie o jakimś abstrakcyjnym miejscu na Ziemi, tylko właśnie o Ameryce.

MG

Lars von Trier

Urodził się w 1956 roku w Kopenhadze. Należy do największych prowokatorów i eksperymentatorów kina. Zaczynał od wyrafinowanych wizualnie filmów, zanurzonych w ekspresjonizmie i symbolizmie. Potem wywołał szok metafizycznym melodramatem Przełamując fale oraz realizującymi postulaty manifestu Dogma 95 Idiotami. Następnie łamał śluby czystości w antymusicalu Tańcząc w ciemnościach czy w kultowym telewizyjnym serialu Królestwo. Wreszcie zaczął „trylogię amerykańską”, wyłożył swoje credo w Pięciu nieczystych zagraniach, zaproponował antyhorror w Antychryście, a następnie powrócił do Cannes z katastroficzną Melancholią. Laureat Złotej Palmy, EFA i ponad 60 innych nagród, enfant terrible festiwali, szara eminencja duńskiej kinematografii, właściciel firmy Zentropa.

Wybrana filmografia

1980 The Orchid Gardener (short)

1984 Element zbrodni / Forbrydelsens element / The Element of Crime

1996 Przełamując fale / Breaking the Waves

1998 Idioci / Idioterne / The Idiots

2000 Tańcząc w ciemnościach / Dancer in the Dark

2003 Dogville

2009 Antychryst / Antichrist

2011 Melancholia / Melancholy

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!