repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 6 października 2016.

Iluminacja

Illumination

reż. Krzysztof Zanussi

czas: 87’
produkcja: Polska 1973
obsada: Stanisław Latałło, Monika Dzienisiewicz-Olbrychska, Małgorzata Pritulak, Edward Żebrowski

Franciszka, studenta fizyki, dopadają coraz poważniejsze wątpliwości co do wyboru ścieżki życiowej. Poszukując odpowiedzi na dręczące go pytania o sens i cel życia, rozmawia z ludźmi nauki, puka do świata przyrody i religii. Czy dozna w końcu tytułowej iluminacji? Arcydzieło filmowe Krzysztofa Zanussiego z 1973 roku to film pokoleniowy, z którym silnie utożsamiła się rzesza młodych ludzi wkraczających w dorosłość na początku lat 70., a jednocześnie obraz ponadczasowy, stawiający wiecznie aktualne, uniwersalne pytania. W głównej roli wystąpił Stanisław Latałło, który zmarł rok po premierze filmu podczas wyprawy himalaistycznej. Iluminację, do dziś zapierającą dech w piersiach przenikliwością i filozoficznym rozmachem, pokażemy w odrestaurowanej cyfrowo wersji, a gościem pokazu będzie sam reżyser filmu.

gość: Krzysztof Zanussi

Pokaz filmów konkursowych „Młodzi o Wrocławiu”

Fundacja Inkubator Innowacji organizuje projekt filmowy "Młodzi o Wrocławiu". Przedsięwzięcie to było skierowane do młodzieży gimnazjalnej, licealistów oraz studentów, która miała za zadanie przedstawić pomysły na scenariusze filmowe o Wrocławiu. Projekt ma na celu edukację filmową młodzieży oraz promocję Wrocławia jako miasta przyjaznego młodym ludziom. Do 30 września powstaną 3 filmy krótkometrażowe promujące Wrocław, na podstawie 3 zwycięskich scenariuszy. Premiera filmów będzie miała miejsce 6 października o godz. 19.00 w cyklu Polish Cinema for Beginners.

Krzysztof Zanussi

Krzysztof Zanussi urodził się w 1939 r. w Warszawie. Studiował fizykę i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim oraz reżyserię w szkole filmowej w Łodzi. Karierę reżyserską rozpoczął w 1966 r. Od tego momentu pracował dla kina, telewizji oraz teatru. W jego filmografii znajduje się wiele uznanych dzieł, m.in.: Struktura kryształu, Iluminacja, Barwy ochronne, Kontrakt, Paradygmat, Rok spokojnego słońca czy Cwał.

Wybrana filmografia:

1969 Struktura kryształtu/ The Structure of Crystal

1972 Iluminacja/ Illumination

1976 Barwy ochronne/ Camouflage

1978 Spirala/ Spiral

1985 Paradygmat, czyli potęga zła/ Paradigma

1984 Rok spokojnego słońca/ The Year of the Quiet Sun

1992 Dotknięcie ręki/ The Silent Touch

1995 Cwał/ In Full Gallop

2000 Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową/ Life As the Fatal Sexually Transmitted Disease

2007 Czarne słońce/ Il sole nero/ Black Sun

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!