repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 12 listopada 2015.

Wesele

The Wedding

reż. Wojciech Smarzowski

czas: 101’
produkcja: Polska 2004
obsada: Marian Dziędziel, Tamara Arciuch, Iwona Bielska

Bogaty ogrodnik z podkarpackiej wsi wydaje za mąż jedyną córkę. Chcąc pokazać się z jak najlepszej strony, zapoczątkowuje lawinę niespodziewanych zdarzeń, zmieniając uroczystość w katastrofę. A może farsę? „Wesele” jest pełnometrażowym debiutem Wojciecha Smarzowskiego – jednego z najbardziej oryginalnych współczesnych polskich reżyserów, autora m.in. „Domu złego” i „Drogówki”. Film nagrodzono na festiwalach w Gdyni, Karlowych Warach i Locarno.

A wealthy gardener from the Subcarpathian village plans to marry off his only daughter. Wanting to put his best foot forward, he accidentally ushers in a flurry of unexpected events, turning the ceremony into a disaster. Or maybe into a farce? "The Wedding" is a feature-length debut of Wojciech Smarzowski - one of the most original contemporary Polish directors, the author of "The Dark House" and "Traffic Department". Film awarded at festivals in Gdynia, Karlovy Vary and Locarno.

Gość pokazu / the guest of the screening: Kaja Klimek

Wojciech Smarzowski

Urodził się w 1963 roku w Korczynie na Podkarpaciu. Jego kameralny, telewizyjny debiut o pogrążaniu się w szaleństwie był jednym z najbardziej oryginalnych utworów w Polsce lat 90. Kolejnym filmem podbił publiczność i krytykę przy pomocy ostrej satyry na wszystkie możliwe rodzime przywary, rozpinając Wesele między dramatem Wyspiańskiego a muzyką pop Tymańskiego. Dom zły, thriller o źródłach zła, to jeden z najbardziej wstrząsających obrazów pierwszej dekady XXI wieku – dopiero najnowszy film, Róża, o niemożliwej miłości Mazurki i Polaka po przejściach wprowadza jakiś promyk nadziei. Smarzowski lubi pracować ze stałą ekipą (aktorzy Jakubik i Dzięgiel, muzyk Trzaska, scenograf Zawierucha), a działalność komercyjną (seriale Na wspólnej, Brzydula) wyraźnie oddziela od artystycznej.

Filmografia

1998 Małżowina (TV)

2005 Wesele / The Wedding

2009 Dom zły / The Dark House

2011 Róża / Rose

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!