repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 26 listopada 2015.

Nikt nie woła

reż. Kazimierz Kutz

czas: 86’
produkcja: Polska 1960
obsada: Zofia Marcinkowska, Henryk Boukołowski, Barbara Krafftówna

Obraz Zachodniej Polski zaraz po II wojnie światowej. Na przyłączone do kraju tereny ciągną  repatrianci. Do małego miasteczka na Dolnym Śląsku przybywa Bożek - młody chłopak, który chce uciec przed swoją przeszłością. Tam poznaje Lucynę, z którą, mimo przeciwności losu, postanawia ułożyć sobie z życie. Film Kazimierza Kutza - pokazywany w Polsce w bardzo ograniczonym zakresie – porównywany był z działami Roberta Bressona i Michelangela Antonioniego.

The image of Western Poland shortly after the end of the Second World War. Repatriates move into the areas that just recently fell within the borders of the Polish country. To a small town in Lower Silesia arrives Bożek - a young boy who wants to escape from his past. There he meets Lucyna, with whom, despite adversity, he decides to settle down with. The film by Kazimierz Kutz - presented in Poland to a very limited extent - was compared with the works of such masters as Robert Bresson and Michelangelo Antonioni.

Gość pokazu / the guest of the screening: Kazimierz Kutz

Kazimierz Kutz

Kazimierz Kutz urodził się w 1929 r., ukończył PWSFTiT w Łodzi. Debiutował filmem Krzyż Walecznych (1959), który był głosem polemicznym w ogólnonarodowej dyskusji o doświadczeniach wojennych. Reżyser zyskał wówczas miano doskonałego realisty, który ciepło i z sympatią potrafi pokazać złożoną psychikę człowieka. Swoje pierwsze filmy Kutz tworzył w opozycji do szkoły polskiej. Jego obrazy skupiały się na obserwacji zwyczajnego życia dalekiego od wielkich idei i romantycznej martyrologii. Wielką popularność przyniosła reżyserowi tak zwana trylogia śląska - Sól ziemi czarnej, Perła w koronie i Paciorki jednego różańca. Kazimierz Kutz jest również reżyserem teatralnym i telewizyjnym

Filmografia:

1958 Krzyż Walecznych / Cross of Valor

1960 Nikt nie woła / Nobody's Calling

1961 Ludzie z pociągu / Night Train

1963 Milczenie / Silence

1969 Sól ziemi czarnej / Salt of the Black Earth

1971 Perła w koronie / Pearl in the Crown

1975 Znikąd do nikąd / From Nowhere to Nowhere

1979 Paciorki jednego różańca / The Beads of One Rosary

1985 Wkrótce nadejdą bracia / The Brothers Will Come Soon

1993 Straszny sen Dzidziusia Górkiewicza / The Terrible Dream of Babyface Gorkiewicz

1994 Śmierć jak kromka chleba / Death as a Slice of Bread

1995 Pułkownik Kwiatkowski / Colonel Kwiatkowski

1997 Sława i chwała (serial tv)

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!