film
 
Bike Days: RJ Ripper, Moksha, Out of the box: Iran
/ 96’
Blok dla Górali
Seanse - kup bilet:
14 cze

Opis filmu

RJ Ripper
reż. Joey Schusler, Aidan Haley, Ben Page, Nepal 2018, 16'

Ile razy w dzieciństwie zakrzyknęliście “Chodź na rower!”. No właśnie. Dzieci i rowery łączą się. Na całym świecie. Chaotyczne ulice Katmandu mogą wydawać się nie być typowym gruntem dla światowej klasy kolarzy górskich, ale znowu nic nie jest typowe dla Rajesha (RJ). Jest on czterokrotnym Mistrzem Narodowym Mountain Bike’ów. Historia RJ jest opowieścią o wielkim marzeniu z dzieciństwa i niepowstrzymanej determinacji, przetestowanej na trudnych szlakach potężnych Himalajów. Piękne zdjęcia, montaż i muzyka przeniosą Was gdzieś dalej niż ścieżki wokół Sobótki.

Moksha - Freedom Through the Mountains
reż. Francesca Weikert and Taylor Killian, Nepal, USA, 21'

Dokument śledzi trzy nepalskie kobiety, które poświęciły się swojej pasji, jaką jest kolarstwo górskie w Himalajach. Wielokrotne medalistki stają się nie tylko wizytówką Nepalu w kolarstwie górskim, ale wywierają wpływ na postrzeganie i traktowanie kobiet. Są wzorem do naśladowania dla innych dziewcząt. Ten autentyczny i poruszający film pokazuje, w jaki sposób w innych kulturach kobiety osiągają równowagę w realizowaniu swoich marzeń z obowiązkami, jakie nakłada na nie system i życie rodzinne.

Out of the box: Iran
reż. Gregor Mahringer, Niemcy 2015, 52'

Znów kolarstwo górskie, znów odległy zakątek świata, choć zwany przecież Bliskim Wschodem. Nakręcony w 2014 roku w północnym Iranie dokument o najlepszych irańskich kolarzach górskich to niepowtarzalna okazja przyjrzenia się irańskiej scenie kolarstwa z dala od religijnego fundamentalizmu. Hossein Zanjanian, najlepszy irański zawodnik zjazdowy i jego grupa nieustraszonych rowerzystów górskich, prezentują bardzo odmienne spojrzenie na swój kraj. Oprócz oszałamiającej scenerii, porywającej akcji pełnej niezwykłych trików, film pokazuje zależności między ludźmi (jak to między ludźmi bywa) i… kult samochodu, a przez to świadome marginalizowanie roweru, jako środka transportu oraz sposobu na życie.

 


RJ Ripper
dir. Joey Schusler, Aidan Haley, Ben Page, Nepal 2018, 16'

How many times in your childhood did you shout “Let’s go cycling!” ? Right. Kids and bicycles go hand in hand no matter where in the world. At first glance, chaotic Kathmandu  might not seem to be a typical foundation for world-class mountain cyclists, but definitely was for Rajesh (RJ). He’s four times National Mountain Bike Champion. RJ’s story is about realising childhood dreams and unstoppable determination, which has survived on tough Himalayan paths. Outstanding shots, editing and soundtrack are going to bring you somewhere much further than routes around Sobótka Mountain.

Informacje o reżyserze

stopka

barwa: kolor
Antologia Duchów Miasta 
Denis Côté, Kanada 2019
Basia 2 
Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Polska 2018
Diego 
Asif Kapadia, Wielka Brytania 2019
Dora i miasto złota 
James Bobin, Australia, USA 2019
Gdzie jesteś, Bernadette? 
Richard Linklater, USA 2019
I tak cię kocham 
Michael Showalter, USA 2017
Królowa Kier 
May el-Toukhy, Dania, Szwecja 2019
Królowe Zbrodni 
Andrea Berloff, USA 2019
Magiczne noce 
Paolo Virzi, Włochy 2018
Maiden 
Alex Holmes, Wielka Brytania 2018
Na bank się uda 
Szymon Jakubowski, Polska 2019
Pavarotti 
Ron Howard, Wielka Brytania 2019
Pewnego razu... w Hollywood 
Quentin Tarantino, USA, Wielka Brytania 2019
Piranie 
Claudio Giovannesi, Włochy 2019
Winni 
Gustav Möller, Dania 2018
rezerwacje telefoniczne

(+48) 532 726 581

tłumaczenia
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.