Edukacja
 
Listopad

Zapisy do projektu trwają przez cały rok. Cena biletów: 12 zł 
Formularz zgłoszeniowy
Dla grup powyżej 80 osób istnieje możliwość pokazu danego filmy w innym terminie.

KONTAKT:

Justyna Oczkowska
t. 698 166 947

aaa poszukuję!

Historia może mieć różne formaty-bywa wielka, światowa, ale czasem jest też mała, rodzinna. W listopadzie przyjrzymy się im obu. Po co? Żeby lepiej poznać swoje korzenie, świat w którym żyjemy i dowiedzieć się, jak to, co było wpływa na to, co jest. Bo przecież wpływa-historie z przeszłości i nie tylko nas wzruszają, oburzają i śmieszą ale też uczą. Dzięki nim możemy spojrzeć na to, kim jesteśmy z nowej perspektywy, lepiej zrozumieć kulturę, w której się wychowaliśmy, siebie samych i może nawet rodziców. Przeszłość będziemy poznawać za pośrednictwem opowieści o chlebie i rodzinnych przepisów na wypieki. Dziadkowie, sąsiedzi, osoby starsze - każdy ma jakąś historię związaną z chlebem, a w każdej z tych historii kryje się trochę wiedzy o naszych korzeniach, kulturze i o tym, kim jesteśmy.

Zapytajcie ich o nie. Czekamy na wasze produkcje.

ZRÓB TO W LISTOPADZIE!

Krok po kroku:

1. Wykorzystując telefon komórkowy, aparat fotograficzny lub kamerę, nagraj dowolną osobę, ze swojego otoczenia, opowiadającą historię związaną z chlebem w roli głównej.

2. Film podeślij do nas na adres kontakt@akinoprojekt.pl

3. Wybrane filmy zostaną zaprezentowane na wystawie w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Wszystkie produkcje zaprezentujemy na Facebooku projektu aKINO. Na filmy czekamy do 15.12.2016.

4. Czekamy również na zgłoszenia prac całych klas.

PRZEDSZKOLE Zestaw filmów krótkich: wehikuł czasu 7.11. g.10:00;
SZKOŁA PODSTAWOWA 1-3 Sonia śpi gdzie indziej 9.11. g.9:00
SZKOŁA PODSTAWOWA 4-6 Sekrety wojny 8.11. g.9:30
GIMNAZJUM Powrót do Brundibára 9.11. g. 11:00
SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA Walc z Baszirem 10.11. g.12:00

PRZEDSZKOLE

Zestaw filmów krótkich: wehikuł czasu
Skąd się wzięliśmy i dlaczego świat wygląda tak, jak wygląda? Czy ktoś to wszystko ulepił z gliny? A może Ziemia i wszystko inne to efekt Wielkiego Wybuchu, a my wyewoluowaliśmy z jakiejś ameby, czy innego jaszczura? A może była to jeszcze dziwniejsza historia, w której na dodatek ważną rolę odegrało spore stado wielbłądów?

"Jak powstał świat"
reżyseria - Iván Tamás/Węgry, 2013

Krążą słuchy, że w Indiach żyje najsilniejszy zapaśnik na całym świecie. Jego perski kolega po fachu wyrusza udowodnić, że to jemu należy.

"Mitopolis"
Reżyseria:Alexandra Hetmerova /Czechy, 2013 /12'

Nagrodzona na festiwalach na całym świecie, od Korei i Chin po USA, opowieść o życiu codziennym bohaterów dobrze znanych z greckiej mitologii.

"To coś"
reżyseria: Elena Walf /Niemcy/2015/7'

Trzy górskie szczyty dokuczają sympatycznemu pagórkowi. Ani nie jest wielki, ani nie jest wulkanem, ani nawet nie ma w sobie złota. Ale ma w sobie niepozorne coś, które jeszcze ich wszystkich zaskoczy.

"Banjo z puszki po ciastkach"
reżyseria: Peter Baynton /Wielka Brytania, 2013/3'

Banjo zrobione z puszki po ciastkach to prezent. Tata wspaniale gra na gitarze, a teraz on i syn będą mogli, podczas swojej wielkiej podróży, grać wspólnie.

"Mały Cousteau"
reżyseria: Jakub Kouril/Czechy, 2013/8

Animowany hołd złożony Jacques'owi Yves'owi Cousteau - niezrównanemu francuskiemu badaczowi morza. Mały chłopiec marzy o przygodach w morskich głębinach.

SZKOŁA PODSTAWOWA 1-3

"Sonia śpi gdzie indziej" 
reżyseria: Lena Hanno Clyne, Catti Edfeldt/Szwecja/2016 /79'

Siedmioletnia Sonia po raz pierwszy nocuje w domu koleżanki. Wszystko tu wydaje się jakieś inne, magiczne - jedzenie jest egzotyczne, a kolory dziwnie różowe. Za każdymi drzwiami czają się tu rzeczy osobliwe i niepokojące. Dzięki parze wyjątkowo rozmownych borsuków ta noc będzie pełna niezapomnianych przygód.

Gdy ma się 7 lat, noc poza domem może być przeżyciem, i dużym, i magicznym. Sonia nocuje u swojej nowej koleżanki Cerisi. Jej dom jest nie tylko inny niż dom Soni, ale też chyba inny niż wszystkie inne. Jedzenie jest egzotyczne, światło jakieś takie różowofioletowe, no i zwierzęta… Na szczęście w odnalezieniu się w tym dziwnym domostwie pomogą Soni dwa towarzyskie borsuki. Dzięki nim to będzie dobra noc. Film jest adaptacją książki Piji Lindenbaum, autorki m.in. opowieści o przygodach Nusi.

SZKOŁA PODSTAWOWA 4-6

"Sekrety wojny"
reżyseria:Dennis Bots/Holandia/2014/92'

1943 rok. Trwa II Wojna Światowa. Holandia znajduje się pod okupacją nazistów. Przyjaźń dwóch 12-latków, Tuura i Lamberta, zostaje wystawiona na próbę, gdy do ich klasy dołącza Maartje. Opowieść o przyjaźni, lojalności, zdradzie i odwadze. I o wojnie - tej światowej, i tej międzyludzkiej.

Tuur i Lambert mają po 12 lat i są najlepszymi przyjaciółmi. Jest 1943 rok, trwa II Wojna Światowa, a Holandia jest pod niemiecką okupacją już od 3 lat. Wydawać by się jednak mogło, że w świecie chłopców nic się nie zmieniło - nadal chodzą do szkoły, nadal z wystruganą z drewna bronią bawią się w wojnę, nadal chodzą razem po jaskiniach i tylko czasem muszą schodzić do piwnicy, kryjąc się przed nalotami. Jednak wojna w końcu dopada również ich. Mama, tata i brat Tuura angażują się w ruch oporu. Rodzina Lamberta współpracuje z nazistami. Ojciec chłopca chce nawet, by ten wstąpił do Hitlerjugend. Na przekór naciskom rodziców Tuur i Lambert pozostają przyjaciółmi, jednak gdy do klasy dołącza Maartje wszystko zaczyna się rozpadać. Na początku cała trójka zaczyna się kolegować, jednak stopniowo Maartje i Tuur stają się sobie bliscy. Lambert czuje się odrzucony. Rozżalony i zazdrosny chłopiec wyjawia z pozoru niewinny sekret. Nadciągającej lawiny wydarzeń nie da się już powstrzymać, a życie całej trójki nigdy nie będzie już takie samo.

GIMNAZJUM

"Powrót do Brundibára"
reżyseria: Douglas Wolfsperger/Niemcy, Czechy/2014/88'

Gdy okazuje się, że następną inscenizacją młodzieżowego teatru w Berlinie będzie dziecięca opera "Brundibár", w ramach przygotowań młodzi aktorzy spotykają się z Gretą Klingsberg, która zagrała główną rolę podczas premiery przedstawienia w obozie koncentracyjnym Theresienstadt.

Opera "Brundibár" powstała w 1938 roku. Swoją premierę miała 4 lata później w obozie koncentracyjnym Theresienstadt. Przebywali w nim wtedy jej twórcy - kompozytor Hans Krása i scenograf František Zelenka. Przedstawienie wystawiono w obozie ponad 50 razy, a zmiany w obsadzie były częste i zawsze smutne - mali aktorzy byli deportowani, lub ginęli. Mimo wszystko "Brundibár" pozwalał dzieciom uciec od ponurej, strasznej rzeczywistości. Ich oprawcom pozwalał zaś ukrywać prawdziwe oblicze obozów - Theresienstadt przez lata był wykorzystywany w celach propagandowych. W filmie młodym aktorom z młodzieżowego teatru w Berlinie towarzyszy Greta Klingsberg - jedna z nielicznych ocalałych osób z oryginalnej obsady, która do obozu trafiła jako 14-latka. Jej wspomnienia nie tylko przybliżają nam horror obozu, ale też pozwalają młodym bohaterom filmu - Annice, Ikrze i innym - spojrzeć na historię w nowy, już nieobojętny sposób.

SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA

"Walc z Baszirem" 
reżyseria: Ari Folman/Australia, Belgia, Finlandia, Francja, Niemcy, Izrael, Szwajcaria/2008/90'

Animowany film dokumentalny, w którym obrazy wspomnień z wojny w Libanie w 1982 roku, przeplatają się ze scenami rozmów ze świadkami i ekspertami. Większość postaci, choć narysowanych, została stworzona na wzór prawdziwych osób, które w większości same użyczają im głosu.

W 1982 roku Izrael zaatakował Liban, wcześniej terrorysta z Libanu ranił ambasadora Izraela, a jeszcze wcześniej w Libanie była wojna domowa, a Izrael nawet pomógł którejś stronie. Czy to ma tak naprawdę znaczenie? Główny bohater, reżyser Ari Folman, z wojny nie pamięta nic. Spotyka się ze swoim byłym przyjacielem z jednostki, Boazem. Okazuje się, że Boaza dręczą wspomnienia z wojny. Pod wpływem jego prośby o pomoc w rozwiązaniu tego problemu i zagadkowego wspomnienia, które nagle wraca do niego po spotkaniu, Ari postanawia odzyskać pamięć z okresu wojny. Nie będą to wspomnienia przyjemne, w pamięci Ariego uśpione są obrazy strasznej wojennej codzienności, a także najdramatyczniejszego fragmentu tej wojny - masakry w Sabrze i Szatili (obozach palestyńskich uchodźców). Przy pomocy dawnych towarzyszy broni, mężczyzna powoli przypomina sobie kolejne wydarzenia.

Anna 
Luc Besson, Francja 2019
Basia 2 
Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Polska 2018
Kobieta idzie na wojnę 
Benedikt Erlingsson, Francja, Islandia, Ukraina 2018
Królowa Kier 
May el-Toukhy, Dania, Szwecja 2019
Pamiątki Claire Darling 
Julie Bertuccelli, Francja 2018
Paterson 
Jim Jarmusch, USA 2016
Rocketman 
Dexter Fletcher, Wielka Brytania 2019
Słodki koniec dnia 
Jacek Borcuch, Polska 2019
Supa Modo (lektor) 
Likarion Wainaina, Niemcy, Kenia 2018
Świadkowie Putina 
Witalij Manski, Litwa, Szwajcaria, Czechy 2018
Tylko kochankowie przeżyją 
Jim Jarmusch, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Cypr, USA 2013
Yesterday 
Danny Boyle, Wielka Brytania 2019
Wózkownia: Yesterday 
Wózkownia
Danny Boyle, Wielka Brytania 2019
rezerwacje telefoniczne

(+48) 532 726 581

tłumaczenia
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.