Edukacja
 
Listopad

Zapisy do projektu trwają przez cały rok. Cena biletów: 12 zł 
Formularz zgłoszeniowy
Dla grup powyżej 80 osób istnieje możliwość pokazu danego filmy w innym terminie.

KONTAKT:

Justyna Oczkowska
t. 698 166 947

aaa poszukuję!

Historia może mieć różne formaty-bywa wielka, światowa, ale czasem jest też mała, rodzinna. W listopadzie przyjrzymy się im obu. Po co? Żeby lepiej poznać swoje korzenie, świat w którym żyjemy i dowiedzieć się, jak to, co było wpływa na to, co jest. Bo przecież wpływa-historie z przeszłości i nie tylko nas wzruszają, oburzają i śmieszą ale też uczą. Dzięki nim możemy spojrzeć na to, kim jesteśmy z nowej perspektywy, lepiej zrozumieć kulturę, w której się wychowaliśmy, siebie samych i może nawet rodziców. Przeszłość będziemy poznawać za pośrednictwem opowieści o chlebie i rodzinnych przepisów na wypieki. Dziadkowie, sąsiedzi, osoby starsze - każdy ma jakąś historię związaną z chlebem, a w każdej z tych historii kryje się trochę wiedzy o naszych korzeniach, kulturze i o tym, kim jesteśmy.

Zapytajcie ich o nie. Czekamy na wasze produkcje.

ZRÓB TO W LISTOPADZIE!

Krok po kroku:

1. Wykorzystując telefon komórkowy, aparat fotograficzny lub kamerę, nagraj dowolną osobę, ze swojego otoczenia, opowiadającą historię związaną z chlebem w roli głównej.

2. Film podeślij do nas na adres kontakt@akinoprojekt.pl

3. Wybrane filmy zostaną zaprezentowane na wystawie w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Wszystkie produkcje zaprezentujemy na Facebooku projektu aKINO. Na filmy czekamy do 15.12.2016.

4. Czekamy również na zgłoszenia prac całych klas.

PRZEDSZKOLE Zestaw filmów krótkich: wehikuł czasu 7.11. g.10:00;
SZKOŁA PODSTAWOWA 1-3 Sonia śpi gdzie indziej 9.11. g.9:00
SZKOŁA PODSTAWOWA 4-6 Sekrety wojny 8.11. g.9:30
GIMNAZJUM Powrót do Brundibára 9.11. g. 11:00
SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA Walc z Baszirem 10.11. g.12:00

PRZEDSZKOLE

Zestaw filmów krótkich: wehikuł czasu
Skąd się wzięliśmy i dlaczego świat wygląda tak, jak wygląda? Czy ktoś to wszystko ulepił z gliny? A może Ziemia i wszystko inne to efekt Wielkiego Wybuchu, a my wyewoluowaliśmy z jakiejś ameby, czy innego jaszczura? A może była to jeszcze dziwniejsza historia, w której na dodatek ważną rolę odegrało spore stado wielbłądów?

"Jak powstał świat"
reżyseria - Iván Tamás/Węgry, 2013

Krążą słuchy, że w Indiach żyje najsilniejszy zapaśnik na całym świecie. Jego perski kolega po fachu wyrusza udowodnić, że to jemu należy.

"Mitopolis"
Reżyseria:Alexandra Hetmerova /Czechy, 2013 /12'

Nagrodzona na festiwalach na całym świecie, od Korei i Chin po USA, opowieść o życiu codziennym bohaterów dobrze znanych z greckiej mitologii.

"To coś"
reżyseria: Elena Walf /Niemcy/2015/7'

Trzy górskie szczyty dokuczają sympatycznemu pagórkowi. Ani nie jest wielki, ani nie jest wulkanem, ani nawet nie ma w sobie złota. Ale ma w sobie niepozorne coś, które jeszcze ich wszystkich zaskoczy.

"Banjo z puszki po ciastkach"
reżyseria: Peter Baynton /Wielka Brytania, 2013/3'

Banjo zrobione z puszki po ciastkach to prezent. Tata wspaniale gra na gitarze, a teraz on i syn będą mogli, podczas swojej wielkiej podróży, grać wspólnie.

"Mały Cousteau"
reżyseria: Jakub Kouril/Czechy, 2013/8

Animowany hołd złożony Jacques'owi Yves'owi Cousteau - niezrównanemu francuskiemu badaczowi morza. Mały chłopiec marzy o przygodach w morskich głębinach.

SZKOŁA PODSTAWOWA 1-3

"Sonia śpi gdzie indziej" 
reżyseria: Lena Hanno Clyne, Catti Edfeldt/Szwecja/2016 /79'

Siedmioletnia Sonia po raz pierwszy nocuje w domu koleżanki. Wszystko tu wydaje się jakieś inne, magiczne - jedzenie jest egzotyczne, a kolory dziwnie różowe. Za każdymi drzwiami czają się tu rzeczy osobliwe i niepokojące. Dzięki parze wyjątkowo rozmownych borsuków ta noc będzie pełna niezapomnianych przygód.

Gdy ma się 7 lat, noc poza domem może być przeżyciem, i dużym, i magicznym. Sonia nocuje u swojej nowej koleżanki Cerisi. Jej dom jest nie tylko inny niż dom Soni, ale też chyba inny niż wszystkie inne. Jedzenie jest egzotyczne, światło jakieś takie różowofioletowe, no i zwierzęta… Na szczęście w odnalezieniu się w tym dziwnym domostwie pomogą Soni dwa towarzyskie borsuki. Dzięki nim to będzie dobra noc. Film jest adaptacją książki Piji Lindenbaum, autorki m.in. opowieści o przygodach Nusi.

SZKOŁA PODSTAWOWA 4-6

"Sekrety wojny"
reżyseria:Dennis Bots/Holandia/2014/92'

1943 rok. Trwa II Wojna Światowa. Holandia znajduje się pod okupacją nazistów. Przyjaźń dwóch 12-latków, Tuura i Lamberta, zostaje wystawiona na próbę, gdy do ich klasy dołącza Maartje. Opowieść o przyjaźni, lojalności, zdradzie i odwadze. I o wojnie - tej światowej, i tej międzyludzkiej.

Tuur i Lambert mają po 12 lat i są najlepszymi przyjaciółmi. Jest 1943 rok, trwa II Wojna Światowa, a Holandia jest pod niemiecką okupacją już od 3 lat. Wydawać by się jednak mogło, że w świecie chłopców nic się nie zmieniło - nadal chodzą do szkoły, nadal z wystruganą z drewna bronią bawią się w wojnę, nadal chodzą razem po jaskiniach i tylko czasem muszą schodzić do piwnicy, kryjąc się przed nalotami. Jednak wojna w końcu dopada również ich. Mama, tata i brat Tuura angażują się w ruch oporu. Rodzina Lamberta współpracuje z nazistami. Ojciec chłopca chce nawet, by ten wstąpił do Hitlerjugend. Na przekór naciskom rodziców Tuur i Lambert pozostają przyjaciółmi, jednak gdy do klasy dołącza Maartje wszystko zaczyna się rozpadać. Na początku cała trójka zaczyna się kolegować, jednak stopniowo Maartje i Tuur stają się sobie bliscy. Lambert czuje się odrzucony. Rozżalony i zazdrosny chłopiec wyjawia z pozoru niewinny sekret. Nadciągającej lawiny wydarzeń nie da się już powstrzymać, a życie całej trójki nigdy nie będzie już takie samo.

GIMNAZJUM

"Powrót do Brundibára"
reżyseria: Douglas Wolfsperger/Niemcy, Czechy/2014/88'

Gdy okazuje się, że następną inscenizacją młodzieżowego teatru w Berlinie będzie dziecięca opera "Brundibár", w ramach przygotowań młodzi aktorzy spotykają się z Gretą Klingsberg, która zagrała główną rolę podczas premiery przedstawienia w obozie koncentracyjnym Theresienstadt.

Opera "Brundibár" powstała w 1938 roku. Swoją premierę miała 4 lata później w obozie koncentracyjnym Theresienstadt. Przebywali w nim wtedy jej twórcy - kompozytor Hans Krása i scenograf František Zelenka. Przedstawienie wystawiono w obozie ponad 50 razy, a zmiany w obsadzie były częste i zawsze smutne - mali aktorzy byli deportowani, lub ginęli. Mimo wszystko "Brundibár" pozwalał dzieciom uciec od ponurej, strasznej rzeczywistości. Ich oprawcom pozwalał zaś ukrywać prawdziwe oblicze obozów - Theresienstadt przez lata był wykorzystywany w celach propagandowych. W filmie młodym aktorom z młodzieżowego teatru w Berlinie towarzyszy Greta Klingsberg - jedna z nielicznych ocalałych osób z oryginalnej obsady, która do obozu trafiła jako 14-latka. Jej wspomnienia nie tylko przybliżają nam horror obozu, ale też pozwalają młodym bohaterom filmu - Annice, Ikrze i innym - spojrzeć na historię w nowy, już nieobojętny sposób.

SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA

"Walc z Baszirem" 
reżyseria: Ari Folman/Australia, Belgia, Finlandia, Francja, Niemcy, Izrael, Szwajcaria/2008/90'

Animowany film dokumentalny, w którym obrazy wspomnień z wojny w Libanie w 1982 roku, przeplatają się ze scenami rozmów ze świadkami i ekspertami. Większość postaci, choć narysowanych, została stworzona na wzór prawdziwych osób, które w większości same użyczają im głosu.

W 1982 roku Izrael zaatakował Liban, wcześniej terrorysta z Libanu ranił ambasadora Izraela, a jeszcze wcześniej w Libanie była wojna domowa, a Izrael nawet pomógł którejś stronie. Czy to ma tak naprawdę znaczenie? Główny bohater, reżyser Ari Folman, z wojny nie pamięta nic. Spotyka się ze swoim byłym przyjacielem z jednostki, Boazem. Okazuje się, że Boaza dręczą wspomnienia z wojny. Pod wpływem jego prośby o pomoc w rozwiązaniu tego problemu i zagadkowego wspomnienia, które nagle wraca do niego po spotkaniu, Ari postanawia odzyskać pamięć z okresu wojny. Nie będą to wspomnienia przyjemne, w pamięci Ariego uśpione są obrazy strasznej wojennej codzienności, a także najdramatyczniejszego fragmentu tej wojny - masakry w Sabrze i Szatili (obozach palestyńskich uchodźców). Przy pomocy dawnych towarzyszy broni, mężczyzna powoli przypomina sobie kolejne wydarzenia.

Drodzy Widzowie!

W trosce o Wasze zdrowie i bezpieczeństwo przedłużamy zamknięcie Kina Nowe Horyzonty do odwołania. Wszystkie pokazy i wydarzenia specjalne zaplanowane na ten czas zostaną w miarę możliwości przeniesione na przyszłość, o wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco. Więcej szczegółów (w tym związanych ze zwrotami biletów) można znaleźć tutaj. Przepraszamy za wszelkie niedogodności!

rezerwacje telefoniczne

(+48) 532 726 581

tłumaczenia
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.