repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Zaginiony świat, reż. Harry O.Hoyt
Aktualności

Monster movie sprzed niemal stu lat - pokaz z muzyką na żywo

4 lip

Jeśli szukasz korzeni Jurassic Park, jesteś na dobrym tropie.

Okazuje się, że wcale nie potrzeba zaawansowanych technologii 3D, by stworzyć dzieło z półki monster movie, które na swój sposób przetrwa próbę czasu i wciąż będzie wywoływać szczególne zdumienie.

Zaginiony Świat to produkcja sprzed niemal stu lat, gdzie po raz pierwszy  zastosowano tzw. projekcję tylną - technikę kręcenia zdjęć plenerowych w studio, polegającą na nagrywaniu scen aktorskich na tle ekranu, na którym wyświetla się zdjęcia z plenerów. W produkcję filmu zaangażowany był Willis O’Brien, jeden z pionierów efektów specjalnych w kinie i animacji poklatkowej (znany również z efektów specjalnych do King Konga z 1933 roku). Dzięki jego umiejętnościom i wyobraźni, powstał pierwszy amerykański blockbuster, który zachwycał widownię i wywoływał ekscytację. Film Harrego Hoyta to również pierwsza w historii ekranizacja powieści Arthura Conan Doyle’a, stanowiąca niezaprzeczalne osiągnięcie kina niemego z gatunku science fiction.

Jak ogląda się dziś “prekursorskie Jurassic Park”? Zaginiony Świat z 1925 roku zaprezentujemy w najbliższy piątek, 8 lipca, na specjalnym pokazie z muzyką na żywo w wykonaniu Dariusza Samerdaka.

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!