repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

8 lip / pt
plakat

Zaginiony Świat - pokaz z muzyką na żywo

The Lost World

reż. Harry O.Hoyt

czas: 64’
produkcja: USA 1925
obsada: Lloyd Hughes, Bessie Love, Wallace Beery, Lewis Stone, Arthur Hoyt

gatunek: przygodowy, fantasy, sci-fi, thriller

Pierwsza w historii ekranizacja powieści Arthura Conan Doyle’a (Doyle pojawia się osobiście w filmie). W powieści Doyle’a utopijny obraz płaskowyżu z dorzecza Amazonki z prehistoryczną florą i fauną połączony został z ironiczną autobiografią pisarza sportretowanego w postaci profesora Challengera.

Film okazał się jedną z najbardziej kasowych produkcji swojej epoki. Po raz pierwszy w historii kina zastosowano w nim reprojekcję (tzw. projekcję tylną). Jest to technika kręcenia zdjęć plenerowych w studio, polegająca na tym, że aktorów umieszcza się na tle ekranu, na którym wyświetla się zdjęcia pleneru. Zaginiony świat był także pierwszym filmem wyświetlanym na pokładzie samolotu. Projekcja odbyła się w kwietniu 1925 roku. Praca nad filmem trwała siedem lat.

Główną postacią filmu jest ekscentryczny profesor Challenger, który powrócił z Ameryki Południowej do Londynu, aby opowiedzieć o odkryciu rezerwatu prehistorycznych zwierząt. Jego relacja spotyka się oczywiście z ogólnym niedowierzaniem, ale pewien magnat prasowy zgadza się na finansowanie ekspedycji, włączając do niej swojego korespondenta Edwarda Malone’a. W wyprawie bierze udział także lord Roxton oraz Paula White i profesor Summerlee. Szalony profesor Challenger chce udowodnić swoje racje, jego zażarty przeciwnik – profesor Summerlee chce mu w tym przeszkodzić, natomiast ponętna Paula uwodzi Roxtona i Malone’a. Członków wyprawy bezustannie zaskakują dinozaury. Jednak naprawdę zaskakujące jest dopiero zakończenie filmu będące obrazem szalejącego i siejącego panikę na londyńskich ulicach brontozaura.

Muzykę na żywo zagra Dariusz Samerdak.

Absolwent Wychowania Muzycznego AM we Wrocławiu, od lat (wielokroć wielu) zatrudniony w MDK im. M. Kopernika we Wrocławiu, współpracował z Teatrem Polskim (Immanuel Kant),Współczesnym (Piosenki Pana Berangera i Cymes Chansons), W kompaniach Asuka i Oceania wykonywał obowiązki pianisty bandowego, był członkiem zespołu Ariela Ramireza Tango, aktualnie zajmuje się edukacją muzyczną dzieci i młodzieży we wspomnianym MDK.

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!