repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Aktualności

Sprawdź program 22. MFF Nowe Horyzonty

5 lip

Odważne, bezkompromisowe, przekraczające utarte schematy, eksperymentujące z formą i pobudzające do dyskusji - program 22. MFF Nowe Horyzonty promienieje światłem 271 filmów - w tym: najważniejszych tytułów z prestiżowych festiwali (m.in. Cannes, Wenecji, Berlinale, Toronto), jak i awangardowych pereł niedostępnych nigdzie indziej. Do Wrocławia przyjedzie także blisko 500 gościń i gości z całego świata (licząc wydarzenia branżowe); wśród nich m.in. Agnieszka Holland, Jerzy Skolimowski, Lorenzo Vigas, Denis Côté, Hlynur Pálmason czy Rita Azevedo Gomes. Dziś poznaliśmy pełen program nadchodzącego MFF Nowe Horyzonty - a już w czwartek, 7 lipca, rozpocznie się sprzedaż biletów na pokazy stacjonarne i dostępów do filmów online.

Tropem białych nocy

W tym roku festiwalowy horyzont wyznacza światło. Podążając tropem białych nocy, zjawiska charakterystycznego dla krajów Skandynawii, w centrum identyfikacji wizualnej znalazło się słońce, które – jak nowohoryzontowe kino – ma oświetlać nowe kierunki i rozjaśniać świat, na przekór wkradającej się zewsząd ciemności. Za motywem światła podąża także hasło festiwalu: kino przesilenia.

Polski początek i zakończenie festiwalu

Festiwal otworzy rewelacja tegorocznego Cannes – wyróżnione Nagrodą Jury IO w reżyserii mistrza polskiego kina, Jerzego Skolimowskiego, który przywita widzki i widzów zgromadzonych w Kinie Nowe Horyzonty. Już pierwszego dnia festiwalu będzie można zobaczyć także znakomity, doceniony na MFF w Toronto debiut Agi Woszczyńskiej – Cichą ziemię; zdobywcę Grand Prix w Cannes – Blisko Lukasa Dhonta; nagrodzone Złotym Niedźwiedziem w Berlinie Alcarràs Carli Simón, prezentowany w Cannes Godland Hlynura Pálmasona oraz Chwilowe ciała: Intymny świat F. Percy’ego Smitha – wyjątkowy esej dokumentalny w reżyserii Stuarta A. Staplesa, frontmana zespołu Tindersticks, który da koncert w pierwszą sobotę festiwalu (Staples spotka się także z publicznością zgromadzoną w kinie). Podczas gali zamknięcia Nowych Horyzontów zaprezentujemy Silent Twins – anglojęzyczny debiut Agnieszki Smoczyńskiej, z Letitią Wright i Tamarą Lawrance w rolach głównych. Partnerem pokazów polskich filmów jest Dr Irena Eris.

Międzynarodowy Konkurs Filmowy Nowe Horyzonty

Konkurs to sekcja-wizytówka wrocławskiego festiwalu. Prezentowane są w niej bezkompromisowe dzieła twórców i twórczyń poszukujących oryginalnych form wyrazu. Wśród dwunastu konkursowych tytułów, które będą walczyć o tegoroczne Grand Prix, znalazły się produkcje m.in. z: Boliwii, Brazylii, Francji, Meksyku, Polski, Rumunii, Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii. Najlepszy film wybierze jury w składzie: Agata Buzek (znakomita polska aktorka, którą zobaczymy na festiwalu w filmie Iluzja Marty Minorowicz), Michel Franco (jeden z najważniejszych współczesnych reżyserów z Meksyku; na festiwalu zaprezentujemy jego najnowsze dzieło – Sundown), Radu Jude (mistrz rumuńskiego kina; na 22. NH przypomnimy jego rzadko prezentowane krótkie metraże), Nadav Lapid (jeden z najciekawszych współczesnych reżyserów z Izraela, autor m.in. Kolana Ahed) i Sandra Wollner (przedstawicielka młodego pokolenia reżyserek z Austrii, autorka m.in. wielokrotnie nagradzanego O niedogodności narodzin). Jak co roku, swój ulubiony tytuł wskażą również widzki i widzowie festiwalu.

Hity ze światowych festiwali, w tym blisko 40 tytułów z Cannes

W sekcjach mBank Pokazy Galowe oraz Mistrzowie, Mistrzynie znajdą się najważniejsze filmy pokazywane i nagradzane na prestiżowych festiwalach. Oprócz wspomnianych już IO oraz Blisko, festiwalowa publiczność zobaczy tu także innych zdobywców nagród z 75. MFF w Cannes: W trójkącie Rubena Östlunda (Złota Palma), Podejrzaną Parka Chan-wooka (Najlepszy Reżyser), Boy from Heaven Tarika Saleha (Najlepszy Scenariusz), Holy Spider Alego Abbasiego (Najlepsza Aktorka) oraz Baby Broker Hirokazu Koreedy (Najlepszy Aktor). To nie wszystkie filmowe perły z Cannes – w programie Nowych Horyzontów znajdą się także m.in.: Prześwietlenie Cristiana Mungiu, Zbrodnie przyszłości Davida Cronenberga, Pacifiction Alberta Serry, Tori i Lokita Jean-Pierre’a i Luca Dardenne, Nostalgia Maria Martonego czy Gorące dni Emina Alpera.

Nowohoryzontowa publiczność zobaczy również najważniejsze filmy tegorocznego Berlinale (na czele ze zdobywcą Złotego Niedźwiedzia – Alcarràs, reż. Carla Simón); Sundance (m.in. Utama, reż. Alejandro Loayza Grisi); Rotterdamu (laureat festiwalu – Eami, reż.Paz Encina) czy San Sebastián (m.in. Błękitny księżyc, reż. Alina Grigore). Tegoroczny program obfituje w pokazy nowych polskich filmów. Na ekranach wrocławskich kin wyświetlimy premierowo (oprócz wspomnianych już filmów Jerzego Skolimowskiego i Agnieszki Smoczyńskiej) m.in.: Głupców Tomasza Wasilewskiego, Iluzję Marty Minorowicz, Matecznik Grzegorza Mołdy, Słonia Kamila Krawczyckiego czy Wabik Gillesa Lepore, Michała Mądrackiego i Maciej Mądrackiego.

22. edycja Festiwalu Nowe Horyzonty to również festiwalowe sekcje, spotkania z twórcami, scena artystyczna, wydarzenia specjalne i powrót Arsenału.

Dowiedz się więcej

Sprawdź program Festiwalu

Na 22. MFF Nowe Horyzonty zapraszamy stacjonarnie od 21-31 lipca, a do 7 sierpnia w wersji online.

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!