repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Nomadland, reż. Chloé Zhao
Aktualności

"Nomadland" - pokazy przedpremierowe od 19 marca

12 mar

Nomadland idzie jak burza przez festiwale i rozdania nagród: na swoim koncie ma już dwa Złote Globy (najlepszy dramat i najlepsza aktorka pierwszoplanowa), trzy nagrody na MFF w Wenecji (w tym dla najlepszego filmu) i dwie nagrody na Camerimage. Krytycy i bukmacherzy typują Nomadland także jako pewniaka, który zgarnie największą liczbę Oscarów podczas nadchodzącej gali.

Historia kołem się toczy: kiedyś koczownicy mozolnie podbijali Dziki Zachód, budując potęgę Stanów Zjednoczonych, dziś współcześni nomadzi - zmuszeni przez kryzys ekonomiczny - pakują cały swój dobytek do furgonetek i ruszają w nieznane.

Taka historia przytrafiła się owdowiałej Fern (dwukrotna zdobywczyni Oscara, Frances McDormand), która straciła pracę po bankructwie przedsiębiorstwa w niewielkim miasteczku w Nevadzie. Zamiast szukać lokum gdzieś "w lepszym świecie", kobieta pakuje cały swój świat do furgonetki i rozpoczyna nowy rozdział jako współczesna koczowniczka. Nomadland to nie tylko opowieść o życiu na przekór problemom finansowym i utartym schematom, ale też znakomity portret społeczności amerykańskich nomadów. Autorzy filmu zaprosili do udziału w produkcji prawdziwych koczowników, którzy pojawiają się tu jako mentorzy i towarzysze Fern podczas jej eksploracji amerykańskiego Zachodu.

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!