repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Zabij to i wyjedź z tego miasta, reż. Mariusz Wilczyński
Aktualności

"Zabij to i wyjedź z tego miasta": pokaz i spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim

26 lut

13 marca o godz. 18:30 zapraszamy na specjalny pokaz filmu Zabij to i wyjedź z tego miasta, połączony ze spotkaniem z jego autorem, artystą większym niż życie - Mariuszem Wilczyńskim, który w swojej pracy twórczej zajmuje się m.in. malarstwem, performansem - tworzeniem filmów animowanych na żywo i przede wszystkim - autorskich filmów animowanych.

Reżyser został określony przez "The New York Times" jednym z najważniejszych współczesnych mistrzów w tej dziedzinie; jest też jedynym polskim autorem animacji artystycznej, który miał przegląd swojej twórczości w słynnym Museum of Modern Art w Nowym Jorku i pierwszym Polakiem, którego animacje prezentowano w The National Gallery w Londynie. Joshua Siegel - kurator ds. filmu w The Museum of Modern Art - stwierdził, że Wilczyński należy do "najwybitniejszych współczesnych twórców animacji na świecie".

Najnowszy film Wilczyńskiego to przepełniony czułością dialog z duchami, blues na cześć przyjaźni, pieczołowite wskrzeszanie: ludzi, miejsc, dialogów, neonów, dźwięków, a nawet smużki papierosowego dymu. Autobiograficzny, przywołujący atmosferę peerelowskiego dzieciństwa i dorastania w potransformacyjnej, nabierającej kolorów Polsce; Zabij to i wyjedź z tego miasta łączy poezję z surowym realizmem, żywych ze zmarłymi, nostalgię z godzeniem się ze stratą. Animacja Wilczyńskiego to wzruszające pożegnanie z naznaczonym wojną pokoleniem jego rodziców, ale i przypomnienie, że rozmowa z tymi, którzy nas ukształtowali nie ma końca.

Zabij to i wyjedź z tego miasta zdobyło Złote Lwy na ostatnim Festiwalu w Gdyni i zostało wyróżnione na prestiżowym festiwalu animacji w Annecy. Hipnotyzujące dzieło Wilczyńskiego imponuje galerią postaci, które przemawiają w filmie głosami m.in.: Ireny Kwiatkowskiej, Andrzeja Wajdy, Marka Kondrata, Barbary Krafftówny, Daniela Olbrychskiego, Tomasza Stańki, Krystyny Jandy czy Anny Dymnej. Szczególnym rozmówcą reżysera jest jego przyjaciel - Tadeusz Nalepa, którego utwory i słowa nadają rytm strumieniowi wspomnień i kierunek prowadzenia historii.

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!