repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

6 maja / pn

Zobaczymy się w niedzielę

We'll Meet on Sunday

reż. Stanisław Lenartowicz

czas: 101’
produkcja: Polska 1959
obsada: Stanislaw Gronkowski, Ryszard Wojtyllo, Aleksander Fogiel, Jadwiga Chojnacka
język: polski

gatunek: komedia, obyczajowy

Po filmie zapraszamy na rozmowę o wrocławskich tropach w filmach. Naszymi gośćmi będą Małgorzata Urlich-Kornacka oraz Bogdan Bernacki z profilu "Filmowy Wrocław". Spotkanie poprowadzi Lech Moliński.

Ukazane poprzez przygody korzystających z niedzielnej przepustki żołnierzy na wpół komediowe studium obyczajowe, przedstawiające konglomerat charakterów, typów, zachowań mieszkańców Wrocławia - skupiska ludzi z różnych stron Polski.

Wrocław. Dwaj żołnierze spędzają niedzielę na przepustce, Kwiatek interesuje się wyłącznie uwodzeniem dziewcząt, natomiast Pietrek chce wolny czas spędzać inaczej. Odwiedza taksówkarza Romana. Jadą do strażaka Felka, którego Roman swata z samotną dziewczyną... Rodzina Gawraków, pochodząca z podwileńskiej wsi, ma nieustanne kłopoty, bo matka nie chce się pozbyć krowy, bez której nie wyobraża sobie życia... W następną niedzielę Kwiatek usiłuje uwodzić Bronkę, bileterkę w kinie, która marzy jednak o swoim ukochanym lotniku... Pietrek idzie na koncert w filharmonii... Kwiatek wiąże się z grupą chuliganów. Jej szef łamie mu jednak rękę, kiedy zastaje swoją dziewczynę z Kwiatkiem w dwuznacznej sytuacji... Roman zostaje pobity przez chuliganów. Kwiatek i Pietrek oddają ich szefa w ręce milicji... Gawrakowa decyduje się jednak sprzedać krowę... A w następną niedzielę znów obaj żołnierze wyjdą na przepustkę.

Belka_Ministerstwo

Stanisław Lenartowicz

Stanisław Lenartowicz urodził się w 1921 r. Ukończył Wydział Filologiczny Uniwersytetu Wrocławskiego i PWSF w Łodzi. Jego najbardziej znanym dziełem jest komedia Giuseppe w Warszawie, ale jest również twórcą filmów psychologicznych. Zadebiutował filmem Zimowy zmierzch (1956), jednym z pierwszych przykładów filmu poetyckiego, stosującym stylistyczne eksperymenty. Wyprzedził, a zarazem dał początek polskiej szkole filmowej, proponując charakterystyczne dla tej formacji: rozbijanie narracji, otwartą kompozycję oraz metaforyczny, znaczący język kadrów nawiązujący do nadrealizmu i ekspresjonizmu. Filmy Lenartowicza są niezwykle plastyczne i posiadają niezwykłą siłę wyrazu.

Filmografia:

1956 Zimowy zmierzch/ Winter Twilight

1957 Spotkania/ Encounters

1958 Pigułki dla Aurelii/ Pills for Aurelia

1961 Nafta/ The Oil

1963 Pamiętnik pani Hanki/ The Last Days of Peace

1964 Giuseppe w Warszawie/ Giuseppe in Warsaw

1966 Cała naprzód/ Full Ahead

1969 Czerwone i złote/ The Red and the Gold

1970 Martwa fala/ Calm Flat

1972 Opętanie/ Obsession

1974 To ja zabiłem/ I Killed

1976 Za rok, za dzień, za chwilę…/ In a Year, in a Day, in a Moment..

1983 Szkoda twoich łez/ Tears Won't Help

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!