repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Pokolenie, reż. Andrzej Wajda

Ceny biletów:

  • bilet normalny: 11 zł

Diabły, dreszcze, pokolenia. 70 lat Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu

raz w miesiącu

Tak wiele kultowych obrazów, które na stałe zapisały się w historii polskiego i światowego kina powstało właśnie tutaj, w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu.

Tak cenieni twórcy jak Andrzej Wajda (Pokolenie, Popiół i diament), Wojciech Jerzy Has (Pętla, Jak być kochana, Rękopis znaleziony w Saragossie), Andrzej Żuławski (Diabeł, Na srebrnym globie), Sylwester Chęciński (Sami swoiTylko umarły odpowie), Stanisław Lenartowicz (Zobaczymy się w niedzielęGiuseppe w Warszawie) i wielu innych właśnie tutaj stawiało swoje pierwsze, poważne kroki w świecie produkcji pełnometrażowych filmów fabularnych. I tak, to wyjątkowe miejsce świętuje w 2024 roku siedemdziesięciolecie swojego istnienia!

Warto podkreślić, że od chwili powstania dolnośląskiej „fabryki celuloidowych snów” do późnych lat 80. realizowano tutaj co czwartą krajową produkcję fabularną (w sumie ok. 500 filmów i seriali). Wrocław niejednokrotnie przychodził z odsieczą, kiedy trzeba było powołać do życia różne – mniej lub bardziej realistyczne – światy. Jeśli Łódź przodowała w temacie „filmowej urody”, Wrocław określano mianem miejsca o wyjątkowym „talencie filmowym”. Miejsca, które nie bało się odtworzenia żadnej scenerii, zmierzenia się z najbardziej odległą w czasie opowieścią. Nie lada sztuką było wyczarowanie właśnie na Dolnym Śląsku starodawnych, hiszpańskich krain, które będą pasować do klimatów „Rękopisu znalezionego w Saragossie” (1965) Wojciecha Jerzego Hasa!

Jak słusznie podkreślał Andrzej Wajda, twórca Pokolenia (1954): „We Wrocławiu debiutowało wielu znaczących dla polskiego kina reżyserów. Nic dziwnego – oddalenie od centralnych urzędów sterujących politycznie kinematografią, przekładało się na większą swobodę poszukiwań twórczych (…). Wytwórnia Filmów Fabularnych (…) tętni wciąż w mojej pamięci urokiem młodości oraz niepowtarzalną, twórczą energią”. Wytwórnia dawała szansę na spełnienie zawodowych marzeń młodym filmowcom, stawała się dla nich czymś więcej – azylem, domem, twórczym konglomeratem, przyjazną i solidarną przystanią, w której miało się ochotę pracować dwadzieścia cztery godziny na dobę.

Od marca do grudnia 2024 Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu we współpracy z Kinem Nowe Horyzonty zaprasza na przegląd filmowy „Diabły, dreszcze, pokolenia. Przegląd produkcji z okazji 70-lecia Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu ”. Pokazom będą towarzyszyły spotkania z filmowcami i filmoznawcami. Każdy seans zostanie poprzedzony komentarzem przybliżającym historię powstania danej produkcji i udział wrocławskiej Wytwórni w powodzeniu danego projektu.

Belka_Ministerstwo

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!