repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

23 cze / nd
plakat

Monty Python i Święty Graal

Monty Python and the Holy Grail

reż. Terry Jones, Terry Gilliam

czas: 91’
produkcja: Wielka Brytania 1975
obsada: Graham Chapman, John Cleese, Eric Idle, Terry Gilliam, Terry Jones, Michael Palin, Connie Booth, Neil Innes, Sandy Johnson, Carol Cleveland
język: angielski

gatunek: komedia

Seans odbędzie się z nośnika cyfrowego.

Pierwszy pełnometrażowy film grupy Monty Python powstał dzięki finansowemu wsparciu muzyków z Led Zeppelin i Pink Floyd oraz Eltona Johna. Choć budżet produkcji był niewielki, ograniczenia finansowe sprzyjały twórczej fantazji autorów. Jest rok 932. Król Artur jeździ po wioskach, miastach i zamkach, by znaleźć dzielnych wojowników, którzy do niego dołączą i zostaną Rycerzami Okrągłego Stołu. Poszukiwania obfitują w przygody, ale w końcu Arturowi udaje się namówić pięciu rycerzy, aby mu towarzyszyli. Król pragnie dotrzeć z nimi do zamku Camelot. Niespodziewanie przemawia do niego sam Bóg i zleca mu inną misję – odszukanie świętego Graala. Podczas wyprawy kompania zmierzy się z licznymi niebezpieczeństwami, jak francuscy szydercy, rycerze, którzy mówią „Ni”, latające krowy czy Krwiożerczy Królik.

Obaj reżyserzy filmu byli wielbicielami średniowiecza, obu zależało na realistycznej oprawie, na tle której absurdalne dialogi stawały się bardziej wyraziste. Zarówno Terry Jones, jak i Terry Gilliam wyrażali fascunację twórczością Borowczyka i Pasoliniego, co znalazło odbicie w dopracowanej, chropawej scenografii i epickiej konstrukcji filmu. Wyćwiczona w animacji papierowych figur dbałość Gilliama o detale dała się aktorom we znaki (na przykład gdy uparcie przesuwał ich w kadrze tak długo, aż refleksy na hełmach odbijały się pod właściwym kątem). Być może dlatego, stając po drugiej stronie kamery, poniósł w tym filmie śmierć aż cztery razy.

Terry Jones

Właściwie: Terence Graham Parry Jones. Urodził się w 1942 roku w Colwyn Bay w Walii. Ukończył filologię angielską na Oksfordzie. Brał czynny udział w studenckich grupach teatralnych, gdzie poznał członków późniejszej grupy Monty Python. Pracę w telewizji zaczął od programu The Frost Report. W latach 1969–1974 razem z kolegami poznanymi na studiach tworzył dla BBC Latający cyrk Monty Pythona. W trakcie pracy z Pythonami zainteresował się reżyserią i montażem. Był reżyserem lub współreżyserem wszystkich filmów grupy. Współtwórca serialu komediowego Klawe opowieści / Nie ma mitu bez kitu. Był prezenterem cykli historycznych dokumentów Wyprawy krzyżowe, Wynalazki stare jak świat, Mieszkańcy średniowiecza oraz Gladiatorzy – brutalna prawda.

Wybrana filmografia

1975 Monty Python i Święty Graal / Monty Python and the Holy Grail (co-dir.)

1979 Żywot Briana / Monty Python’s Life of Brian

1983 Sens życia według Monty Pythona / Monty Python’s The Meaning of Life (co-dir.)

1996 O czym szumią wierzby / The Wind in the Willows

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!