repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 30 października 2023.

plakat

Hood Witch

reż. Saïd Belktibia

czas: 92’
produkcja: Iran, Francja 2023
obsada: Golshifteh Farahani, Denis Lavant, Jérémy Ferrari
zdjęcia: Benoit Soler
język: francuski

gatunek: thriller
polska premiera
film rekomendowany widzom w wieku 16+

Nour nie ma łatwego życia. Rozstała się z przemocowym mężem i samotnie  wychowuje syna. Na życie zarabia ryzykownie. Poznajemy ją, kiedy w czasie kontroli bezpieczeństwa na lotnisku ochrona każe jej zdjąć stylowy płaszcz. Pod nim Nour ukryła setki przemycanych przez siebie nielegalnie stworzeń: jaszczurek, żab i pająków. Bo Nour to współczesna czarownica. Sama w magię nie wierzy, ale przyciśnięta do muru przez okoliczności chce na niej zarabiać. Pracuje właśnie nad aplikacją umożliwiającą zdobycie wsparcia od rozmaitych szamanów i uzdrowicieli. Ale społeczność, w której Nour mieszka źle odbiera jej pomysł na życie. Napięcie zaczyna się od niechęci podszytej rasizmem, a potem płynnie przechodzi w brutalną przemoc.

Hood Witch to thriller podszyty komentarzem społecznym. Film Saïda Belktibii jest opowieścią o kobiecie samej przeciw całemu światu, dreszczowcem, w którym okrucieństwo i makabra mieszają się z opowieścią o nietolerancji i wierze w zabobony. W jednej ze scen Nour cedzi: “Nie jestem opętana, jestem wściekła”. I trudno jej się dziwić. Świat, w którym żyje, pozornie tolerancyjne centrum Europy, nie dał jej szansy na szczęśliwie życie. Przypomina piekło, w którym musiała nauczyć się funkcjonować. Piekło przerażające, bo całkiem prawdziwe. Łudząco podobne do dużego europejskiego miasta.

Nour ma piękną twarz irańskiej aktorki Golshifteh Farahani, która już odcisnęła swoje piętno w Hollywood. Można ją było oglądać np. w netflixowej hitowej serii Tyler Rake, w Patersonie Jima Jarmuscha była Laurą, a wystąpiła również w serialowej Inwazji. Jej intensywna kreacja w Hood Witch zostanie z widzami na długo, podobnie jak cały film, po którym świat wyda wam się bardziej brunatny i mniej przyjazny.

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!