repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

10 paź / pn
plakat

Szamanka

Mu-nyeo-do

reż. Ahn Jae-hoon

czas: 85’
produkcja: Korea Południowa 2020
język: koreański

gatunek: dramat obyczajowy

Ekstaza, spektakl i stąpanie po cienkiej granicy między światem materialnym a niematerialnym – szaman, opętany przez duchy, pośredniczy między społecznością a bogami, zaspokajając wszystkie potrzeby tych, którzy przychodzą po pomoc, lecząc ich dusze i ciała. Dla Korei Południowej szamanizm to najbardziej pierwotny system wierzeń, którego elementy przeniknęły do innych religii. W animacji Ahn Jae-hoon tradycyjne praktyki rytualne ścierają się z zyskującym popularność chrześcijaństwem, a religijny konflikt w obrębie jednej rodziny prowadzi do nieuchronnej tragedii.

Szamanka Mohwa żyje samotnie, wychowując dwoje dzieci. Gdy syn kończy 8 lat, decyduje się wysłać go na naukę do buddyjskiego klasztoru. Okaże się jednak, że chłopiec podjął inną decyzję w sprawie swej przyszłości. Gdy wróci do domu, przyniesie ze sobą naukę Jezusa Chrystusa.

Twórcy zrealizowanego z rozmachem animowanego musicalu zarówno w warstwie wizualnej, jak i dźwiękowej nawiązują do tradycji sztuki koreańskiej. Liryczne piękno precyzyjnie zakomponowanych, malarskich kadrów pełnych bambusowych gajów, rozświetlonej księżycem wody i sunących po niebie żurawi koresponduje z ideą świata, w którym wszystko – także drzewa, wodę i kamienie – przenika duchowa energia. Oprócz melancholijnej elegii za utraconym światem film jest także portretem kobiety żyjącej wbrew społecznym regułom, alkoholiczki posiadającej jednocześnie silny wpływ na lokalną wspólnotę. Jej niezłomność, charyzma i przekonanie o własnej mocy upodabnia szamankę do bohaterek greckich tragedii, dumnie stawiających czoła nadchodzącej katastrofie. 

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!