repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

22 paź / pt

Nosorożec

Nosorih

reż. Ołeh Sencow

czas: 101’
produkcja: Ukraina, Polska, Niemcy 2021
obsada: Margo Dumas, Pavlo Shpegun, Slava Babenkov, Georgiy Povolotskiy
język: ukraiński, rosyjski

gatunek: dramat

W przemysłowym, prowincjonalnym mieście w Ukrainie lat 90. poznajemy młodego mężczyznę o pseudonimie "Nosorożec" - agresywnego delikwenta w dzieciństwie, który w dorosłości staje się brutalnym kryminalistą.

Przyglądamy się jego dorastaniu na tle kłopotów rodzinnych i miłosnych. W czasach postsowieckich, w brutalnym społeczeństwie, Nosorożec szybko pnie się po szczeblach kariery w lokalnym gangu przestępczym, ale jego awans na przywódcę nie obywa się bez druzgocących poświęceń dla jego życia i bliskich wokół niego.

Jego świat się wali, a rozdzierający go wewnętrzny konflikt, przybiera na sile - ale czy Nosorożec jest w stanie znaleźć odkupienie, zanim będzie za późno?

Ołeh Sencow

Ukraiński reżyser filmowy urodzony 13 lipca 1976 roku w Symferopolu. Początkowo studiował ekonomię, później reżyserię filmową w Moskwie. W 2012 roku zadebiutował na MFF w Rotterdamie filmem Gracz. Uczestnik Euromajdanu. 11 maja 2014 roku aresztowano go na Krymie pod zarzutem planowania działań terrorystycznych i przewieziono do Moskwy. Zarzucano mu m.in. przynależność do Prawego Sektora. Sencow odrzucił te oskarżenia. W sierpniu 2015 roku został skazany na 20 lat łagru. Polska Akademia Filmowa wraz z Europejską Akademią Filmową zainicjowały apel znanych filmowców o uwolnienie Sencowa, pod którym podpisało się ponad 1000 ludzi kultury z Europy, z czego ponad 250 podpisów złożyli Polacy.

Tytułowy gracz to Alex, nastolatek znany w cyberprzestrzeni jako Koss – niekwestionowany mistrz Quake'a. Większość czasu spędza przed komputerem, w odrealnionym świecie gromadzi kolejne fragi, by wzmocnić swoją wirtualną postać. Wśród graczy z klubu w małej ukraińskiej wsi nie ma sobie równych; każdego mniej doświadczonego zawodnika pokonuje w kilku rundach, zyskując podziw i szacunek kolegów. Niekończąca się gra wpływa na jego wyniki w szkole i nie pozwala zająć się domowymi obowiązkami. Nie interesuje go przyszłość i dorosłe życie. Zachowanie Alexa martwi jego matkę, samotnie wychowującą syna. Chłopak przygotowuje się do mistrzostw świata w Quake'a. Czy wygrana będzie tym, czego Alex naprawdę chce? Co się stanie, jeśli przegra? Debiutujący reżyser Ołeh Sencow w realistycznym stylu pokazuje drogę Kossa do sukcesu, kręcąc zdjęcia m.in. na prawdziwym turnieju Quake'a, wśród autentycznych zawodników.

Filmografia

2008 Idealny dzień na ryby / Добре ловиться рибка бананка / A Perfect Day for Bananafish

2009 Róg byka / Рігбика / The Horn of a Bull

2011 Gracz / Гамер / Gamer

2013 Nosorożec / Носоріг / Rhino

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!