repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 3 października 2021.

Gdy opadnie pył

Once the Dust Settles

reż. John Appel

czas: 87’
produkcja: Holandia 2020
język: rosyjski, arabski, angielski, włoski

Amatrice w środkowych Włoszech, Czarnobyl w Ukrainie i syryjskie Aleppo - trzy miasta, w których mieszkańcy czuli się bezpiecznie, dopóki trzęsienie ziemi, katastrofa nuklearna i wojna nie zniszczyły znanej im codzienności. Film koncentruje się na tych, którzy przeżyli te wydarzenia, a teraz, gdy już opadł pył, próbują odbudować swoje życie na zgliszczach. Francuska przewodniczka po Aleppo dziś oprowadza turystów po ruinach dawnej perły syryjskiej architektury, z wielkimi emocjami wspominając okres świetności miasta. Siergiej pracował w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, po wybuchu zapadł na chorobę popromienną. Został jednak w swoim miejscu dawnej pracy, by opowiadać odwiedzającym go turystom, o czasie i codziennym życiu sprzed katastrofy. Włoski ksiądz mimo chwil rozpaczy nad losem zabytkowego miasta, niesie swymi opowieściami nadzieję pozostałym w nim mieszkańcom, którzy stracili nie tylko domy, ale i rodziny. Film przywołuje wspomnienie o pojawiających się kiedyś na pierwszych stronach światowych gazet miejscach, które uległy zniszczeniu na skutek naturalnych lub wywołanych przez człowieka katastrof. Pokazuje również, co dzieje się z nimi dalej, gdy nie są już w centrum medialnej uwagi. Czas biegnie, a pamięć zaciera wspomnienie o przeszłości.

Po seansie odbędzie się dyskusja na temat: „Cała nadzieja w podróżach”. Gośćmi będą Martyna Obarska i Kuba Rybicki. Moderatorem będzie Jan Pelczar.

Dokument skoncentrowany na niezwykłych bohaterach – przewodnikach, którzy przeżyli katastrofy w zamieszkiwanych przez siebie przez lata miastach, a teraz, gdy już opadł pył, próbują odbudować swoje życie na zgliszczach, to świetny kontekst do rozmowy o roli miejskich przewodników, którzy w przypadku włoskiego Amatrice, Czarnobyla i Aleppo, dodatkowo mają misję do wypełnienia w podnoszących się ze zgliszczy miastach. Spotkanie pozwoli na spojrzenie na zagadnienie turystyfikacji pod wieloma kątami, a także ze świeżym kontekstem pandemii i zamrożenia tej gałęzi gospodarki w wielu miejscach, które właśnie z niej czerpią główne dochody. W trakcie dyskusji Jana Pelczara, który w ciągu ostatniego roku przeprowadził wiele rozmów z przewodnikami z różnych części świata, z jednym z autorów podcastu „Dobra podróż” – Kubą Rybickim – i kulturoznawczynią badawczo zajmującą się turystyką i jej wpływem na kształt i rozwój miast– Martyną Obarską – zastanowimy się, czy świadomie uprawiana turystyka oparta na pielęgnowaniu przeszłości może nie tylko przeciwdziałać zapominaniu, ale dodatkowo stać się narzędziem oswajania traumatycznych przeżyć.

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!