repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 1 października 2021.

Americaville

reż. Adam James Smith

czas: 80’
produkcja: USA 2020
język: angielski, chiński

Pośród chińskich gór, na północ od Pekinu, natrafić można miasteczko-niespodziankę - drobiazgową replikę miasta Jackson Hole, którego oryginał odnaleźć można w stanie Wyoming w USA. Nowa osada jest jednym z licznych przykładów popularnej w Państwie Środka “duplitektury”, trendu polegającego na kopiowaniu kompleksowych rozwiązań urbanistycznych, stylistycznych, a nawet społecznych z krajów Zachodu. Azjatyckie Jackson Hole roztacza przed kilkoma tysiącami mieszkańców obietnicę spełnienia chińskiej wersji amerykańskiego snu. Bohaterki i bohaterowie obrazu Smitha wybierając je jako miejsce do życia, mają bardzo różne motywacje - łączy ich jednak na pewno tęsknota do wspólnoty, której nie jest w stanie zapewnić anonimowa metropolia, w także chęć oddechu od głośnego i zanieczyszczonego Pekinu. Czy Americaville, bazując amerykańskich wzorcach, będzie odpowiedzią na te potrzeby, receptą na zmęczenie wielkim miastem?

Po filmie odbędzie się dyskusja na temat: „Ucieczka z wielkiego miasta”. Gośćmi dyskusji będą: Adam James Smith i Maciej Szatkowski, rozmowę poprowadzi Adam Kruk.

Bohaterki i bohaterowie obrazu Adama Jamesa Smitha, wybierając jako miejsce do życia lub weekendowego pomieszkiwania, powstającą na obrzeżach Pekinu miejscowość na wzór miasteczka z amerykańskiego Dzikiego Zachodu, mają bardzo różne motywacje. Łączy ich tęsknota do wspólnoty, której nie jest w stanie zapewnić anonimowa metropolia, a także chęć oddechu od głośnego i zanieczyszczonego Pekinu. Czy „Americaville”, bazując na amerykańskich wzorcach, będzie odpowiedzią na te potrzeby, receptą na zmęczenie wielkim miastem? Tu na pewno łatwiej jest stworzyć sąsiedzkie więzi czy wyhodować własne warzywa. Ale Chiny testują też wiele innych modeli podejrzanych na całym świecie – czy możliwe jest ich przeszczepienie na lokalną rzeczywistość? Jak zmienia się chińska tożsamość pod wpływem globalizacji i odzyskiwania przez kraj wiodącej pozycji na arenie międzynarodowej? I czy możliwy jest zapowiadany przez władze zwrot w stronę dekarbonizacji i zielonej gospodarki? Spotkanie po filmie Adama Kruka z reżyserem oraz  sinologiem Maciejem Szatkowskim pozwoli nie tylko na poznanie genezy motywacji Chinek i Chińczyków, by zmienić dotychczasowy styl życia, lecz także szerszego kontekstu powstawania podobnych miast na rubieżach metropolii. Dowiemy się również więcej o kulisach powstawania obrazu.

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!