repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 30 września 2021.

Richard Leplastrier: W poszukiwaniu wizji

reż. Anna Cater

czas: 80’
produkcja: Australia 2020
język: angielski

Richard Leplastrier jest jednym z najbardziej cenionych współczesnych australijskich architektów - w naszym kręgu kulturowym pozostaje wciąż jednak w cieniu wielu lepiej kojarzonych kolegów po fachu z północnej półkuli. Powstający przez 15 lat dokument Anny Cater rzuca światło na dorobek tego architektonicznego innowatora. Lepastier od zawsze stronił od blasku reflektorów, skupiając się na tworzeniu, żyjąc we wpisanym w lokalny krajobraz domu, do którego można dotrzeć jedynie łodzią. Film przybliża nam nie tylko najbardziej znane projekty projektanta, ale także jego poglądy na świat i na architekturę. Od dekad w swej pracy bardzo chętnie wykorzystuje naturalne drewno oraz inne lokalnie pozyskiwane materiały, stara się też jak najmniej ingerować w miejsca, które wybierane są na lokalizację jego projektów.

Po seansie odbędzie się dyskusja na temat: „Projektowanie naturalne po polsku, czyli jak budować użytecznie, rozsądnie i z troską”. Gościem będzie Magdalena Górska, rozmowę poprowadzi Katarzyna Roj.

Domy ze słomy w Polsce? Oczywiście – i to całkiem niedaleko nas, bo na Dolnym Śląsku. Dobre, trwałe budynki, które nie szkodzą ludziom i środowisku, wykorzystują materiały odnawialne, a przy tym nie wymagają skomplikowanych technologii i powstają przy użyciu drewna, słomy, konopii, gliny czy wapna, to nie pieśń przyszłości (ani przeszłości), a rzeczywistość wielu polskich projektantów i projektantek. Wszystko w duchu korzystania z odnawialnych źródeł energii, poszanowania dla środowiska, dobrej gospodarki odpadami. O możliwościach budownictwa naturalnego w naszym kraju Katarzyna Roj z BWA Wrocław porozmawia z Magdaleną Górską, która jako eKodama wiele takich realizacji ma na swoim koncie. Dla wszystkich “świeżych” w temacie, a także praktyków projektowania w duchu budownictwa naturalnego.

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!