repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 2 października 2021.

Bergamo. Tarasy w słońcu

reż. Alberto Valtellina, Paolo Vitali

czas: 75’
produkcja: Włochy 2020
język: włoski

Historia zna wiele przypadków, kiedy założenie architektoniczne, by po okresie mocnej krytyki – albo by w ogóle zostać dostrzeżonym - musiało poczekać na „inną rzeczywistość”. Wydaje się, że pandemia koronawirusa pozwoliła na zaistnienie okoliczności sprzyjających temu, by pochylić się nad może nie spektakularną czy ikoniczną, ale wartościową dla codziennego życia architekturą. Włoskie Bergamo należy do miast wyjątkowo dotkniętych ostatnimi zdarzeniami, a właśnie tam w połowie lat 70. powstało horyzontalne osiedle, które w czasie covidowego kryzysu dało mieszkańcom wiele wytchnienia. Film to próba dokumentalnej opowieści o tym miejscu, której podjął się duet filmowiec-architekt, a efekty ich wielomiesięcznej, poprzedzającej czasy pandemii pracy, zobaczycie podczas polskiej premiery tytułu.

Po seansie odbędzie się debata z cyklu „Z Widokiem na Europę" współorganizowana przez Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu oraz Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej: „Plany dla miast w czasach kryzysów, a Europejski Zielony Ład". Gośćmi dyskusji będą: Hubert Trammer, Agnieszka Gansiniec i Magdalena Paryna. Moderatorką będzie Bogna Świątkowska.

Jedną z inicjatyw ogłoszonego w 2019 roku przez Komisję Europejską Europejskiego Zielonego Ładu jest międzyunijna współpraca nad zagadnieniami związanymi z zamieszkiwaniem miast i terenów podmiejskich, wyrażona w idei „Nowego Europejskiego Bauhausu”. Wszystko w obliczu wyzwania osiągnięcia przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku. W trakcie debaty moderowanej przez Bognę Świątkowską zastanowimy się na ile ta „propozycja nowego sposobu budowania, nowego podejścia i nowego sposobu życia w Europie po pandemii, która ma zostać opracowana wspólnie przez architektów, projektantów, inżynierów, naukowców, artystów i społeczeństwo obywatelskie” może i musi być nowa. W gronie architektek i architektów, a także europejskich polityków porozmawiamy o tym, jak można czerpać z procesów, koncepcji i rozwiązań, które dobrze działają i sprawdzają się (jak filmowe osiedle w Bergamo) zarówno w momentach pandemii, jak i klimatycznych anomalii oraz innych kryzysów. Zajrzymy do brukselskiego Tivoli Green City, o którym opowie zamieszkująca je Agnieszka Gansiniec, od Huberta Trammera dowiemy się o polskich propozycjach do NEB-u, a Magdalena Paryna zarysuje wrocławski kontekst mieszkaniowych wyzwań, przed którymi stoimy w obliczu boomu deweloperskiego.

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!