repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

15 lip / cz
plakat

Martin Eden

reż. Pietro Marcello

czas: 129’
produkcja: Włochy, Francja 2019
obsada: Luca Marinelli, Jessica Cressy, Denise Sardisco, Vincenzo Nemolato, Carmen Pommella, Carlo Cecchi

Klasowe napięcia, nieoczywiste uczucie, rodząca się świadomość i ambicja: dzieło Pietra Marcello to inspirowana słynną powieścią Jacka Londona intrygująca historia inicjacyjna.

Z chwilą, gdy tytułowy bohater filmu, wywodzący się z klasy robotniczej, Martin Eden, spotka na swej drodze Elenę, nie ma wątpliwości, że to miłość od pierwszego wejrzenia. Myśl o ślubie z pochodzącą z dobrze sytuowanej przemysłowej rodziny kobietą, powoli staje się jego obsesją.

Wyglądać to może na mezalians, bo cała wiedza, jaką do tej pory zdobył Martin, opiera się nie na szkolnej edukacji, lecz na byciu w drodze. Zamiast kończenia kolejnych klas, od wczesnych lat pływał na statkach i chwytał się dorywczych prac. Chcąc zatrzeć klasową różnicę i skromne pochodzenie, Martin marzy o zdobyciu wykształcenia i rozpoczęciu kariery pisarskiej. Wsparcie znajduje u boku starszego lewicowego intelektualisty, który przyczyni się do politycznego przebudzenia bohatera.

  • Wcielający się w główną rolę Luca Marinelli za tę kreację odebrał nagrodę dla najlepszego aktora podczas 76. MFF w Wenecji.

 

Pietro Marcello

Filmową karierę rozpoczął w 2004 roku. Rok później pracował jako wolontariusz w organizacji charytatywnej na Wybrzeżu Kości Słoniowej, co pozwoliło mu zrealizować dokument Grand Bassan. Dużym sukcesem okazał się jego film z roku 2007, Il passaggio della Linea – na festiwalu w Wenecji otrzymał nagrodę Pasinetti Doc.

Filmografia

2004 Il cantiere (dok. / doc.)

2005 Grand Bassan (dok. / doc.)

2007 Il passaggio della linea (dok. / doc.)

2009 La bocca del lupo / Mouth of the Wolf (dok. / doc.)

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!