repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 25 listopada 2019.

Złote rybki

Die Goldfische

reż. Alireza Golafsham

czas: 112’
produkcja: Niemcy 2019
obsada: Tom Schilling, Jella Haase, Birgit Minichmayr, Jan Henrik Stahlberg, Axel Stein

Oliver, młody karierowicz zarabiający pieniądze jako menadżer zarządzający kapitałem inwestycyjnym swoich klientów, śpieszy się na kolejne ważne biznesowe spotkanie. Niestety jego luksusowa limuzyna utknęła w korku, który nie może być przeszkodą w zbiciu fortuny, więc niecierpliwy przedsiębiorca decyduje się na brawurową jazdę pod prąd, której finał następuje w szpitalu, a kolejną konsekwencją wypadku jest wózek inwalidzki. Klinika rehabilitacyjna, w której ląduje bohater filmu jest koniecznością, ale Oliver nie zamierza się poddać i zrezygnować z prowadzenia interesów. Do tego w dzisiejszym świecie wystarczy komputer i dostęp do internetu. Niestety z tym ostatnim są poważne problemy. Jedynym miejscem, gdzie łącze internetowe działa z zadowalającą szybkością jest mieszkalna cześć kliniki, zajmowana przez osoby niepełnosprawne. Kiedy biznesmen dowiaduje się, że urząd skarbowy jest na tropie jego nielegalnych dochodów zdeponowanych w szwajcarskim banku, postanawia działać. Jego plan jest prosty i genialny zarazem. Ogłasza, że zasponsoruje w Szwajcarii swoim współpacjentom terapię z wykorzystaniem wielbłądów, której reklama wpadła mu przypadkowo w ręce, a przy okazji podejmie zagrożoną gotówkę i przeszmugluje ją przez granicę.

Wielu krytyków pisze, że określenie niemiecka komedia to oksymoron. W tym przypadku podkreślają więc, że autor filmu, Alireza Golafshan urodził się w Iranie, i że udało mu się połączyć dobrą rozrywkę z pełną uczucia opowieścią, która jest w stanie odblokować strach przed kontaktem z osobami niepełnosprawnymi.

Alireza Golafshan urodził się w 1986 roku w Teheranie, a w 1998 wyemigrował wraz z rodziną do Niemiec. W Monachium studiował początkowo filozofię i historię sztuki, później naukę kontynuował w tamtejszej Wyższej Szkole Filmowo-Telewizyjnej. Po kilku filmach krótkometrażowych i 45-minutowym obrazie Behinderte Ausländer z 2013 zrealizował film Die Goldfische, który jest jego debiutem kinowym i sporym sukcesem frekwencyjnym. Film zobaczyło już ponad pół miliona widzów.

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!