repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 24 listopada 2019.

Błąd systemu

Systemsprenger

reż. Nora Fingscheidt

czas: 118’
produkcja: Niemcy 2019
obsada: Helena Zengel, Albrecht Schuch, Gabriela Maria Schmeide, Lisa Hagmeister
nagrody: Srebrny Niedźwiedź i Nagroda im. Alfreda Bauera Berlinale 2019, Golden Lynx FEST Espinho (najlepszy film), Grand Prize Taipei 2019, Nagroda Publiczności Transsilvania IFF 2019, Transatlantyk Łódź 2019

Benny, dziewięcioletnia bohaterka nagrodzonego na festiwalu Berlinale filmu Nory Fingscheidt, nie jest, delikatnie mówiąc, łatwym dzieckiem. Naznaczona traumą, oddana przez bezradną matkę pod kuratelę Jugendamtu, osławionego niemieckiego ośrodka opiekuńczego dla dzieci i młodzieży, nie daje się wtłoczyć w wyznaczone przez wychowawców ramy funkcjonowania w otaczającym ją świecie. Jeśli nie czuje się komfortowo, jeśli coś jej się spodoba, jeśli ktoś chce jej coś narzucić lub ją do czegoś zmusić, Benny protestuje i broni się tak, jak potrafi: krzykiem, atakiem furii, agresywnym zachowaniem, niekiedy próbuje stosować przemoc. Dziewczynka ma za sobą liczne pobyty w klinice psychiatrycznej, nie udało się jej też umieścić w żadnej zastępczej rodzinie, przed jej nieznośnym charakterem kapitulują kolejne domy dziecka. Jedyną osobą, która znajduje z Benny nić porozumienia jest Micha, przydzielony jej specjalny opiekun, pracujący na co dzień z najtrudniejszą, zagrożoną przestępczością młodzieżą. I kiedy między nim a dzieckiem rodzi się jakiś rodzaj więzi, której bohaterka filmu tak bardzo potrzebuje, okazuje się, że kłóci się ona z zasadami zawodu, który wykonuje Micha i młody opiekun musi zniknąć z życia swojej podopiecznej.

Reżyserka portretując w swoim filmie system opieki nad dziećmi pozbawionymi możliwości dorastania w rodzinnym domu, stawia pytanie o jego sens. Bo czy można wychowywać kogoś bez zapewnienia mu jakiejkolwiek zastępczej więzi, skoro ta prawdziwa relacja z kimś bliskim nie może zostać zaspokojona?

Nora Fingscheidt urodziła się w 1983 roku w Braunschweig, a swoje dzieciństwo spędziła w Niemczech i Argentynie. Od roku 2003 współpracowała przy powstaniu zorganizowanej przez siebie szkoły filmowej Arche w Berlinie. W niej zaczęła reżyserować pierwsze filmy krótkometrażowe, jednocześnie kształcąc się w zawodzie trenera aktorstwa. W latach 2008-2017 studiowała reżyserię sceniczną w Akademii Filmowej Badenii-Württembergi. W roku 2019, za film dyplomowy, pełnometrażowy dokument Without This World opowiadający o konserwatywnej osadzie Mennonitów w Argentynie, otrzymała Nagrodę im. Maxa Ophülsa oraz nagrodę First Steps. Jej fabularny debiut Błąd systemu, którego premiera odbyła się podczas festiwalu Berlinale 2019, przyniósł jej nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia i Nagroda im. Alfreda Bauera.

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!