repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 26 listopada 2019.

Mali Germanie

Kleine Germanen

reż. Mohammad Farokhmanesh, Frank Geiger

czas: 90’
produkcja: Niemcy 2018

Kleine Germanen nie jest typowym filmem dokumentalnym. Zrealizowany przez duet reżyserski Franka Geigera i Mohammada Farokhmanesha obraz, obok wywiadów i materiałów archiwalnych, zawiera część animowaną, która opowiada historię głównej bohaterki filmu, od lat 70. do współczesności. Elsa, wychowywana przez dziadka-nazistę, dorasta w kulcie germańskich mitów, dyscypliny, odwagi, szacunku dla tradycji i rodziny oraz pogardy dla innych. To kłóci się z oficjalnym szkolnym programem i z życiem, jakie toczy się poza domem, a podwójna egzystencja nie pozostaje bez wpływu na psychikę dziecka. Elsa szuka więc podobnych sobie ludzi i trafia do środowiska prawicowych ekstremistów, gdzie poznaje przyszłego męża. Jej rodzina wiedzie niespokojne życie, przerywane aktami politycznej i społecznej, później także domowej przemocy. Świat Elsy zachwieje się dopiero, kiedy urodzi dziecko z syndromem Downa, którego ani ojciec, ani ludzie, wśród których żyją, nie chcą zaakceptować.

Bohaterka filmu jest jedną z tych osób, które zdecydowały się - nie bez konsekwencji - opuścić prawicowo-ekstremistyczne środowisko, i która objęta została ochroną świadków. Elsa żyje w ukryciu (stąd pomysł na animację), inni zdecydowali się wystąpić przed kamerą. Obok nich reżyserzy rozmawiają też z przedstawicielami drugiej strony: politykami reprezentującymi prawicowe partie i ruchy w Niemczech i Austrii, ale też z wywodzącymi się z tej opcji "ekspertami". Promowany przez nich narodowo-patriotyczny model wychowania i rodziny, staje się, w porównaniu z ofertą liberalnego i opartego na zasadach konkurencji społeczeństwa, coraz bardziej atrakcyjny. Twórcy filmu pokazuje jego konsekwencje.

Frank Geiger urodził się w 1969 roku w Villingen-Schwenningen. W branży filmowej zaczynał pracować jako producent. Jako reżyser zadebiutował w 2006 roku thrillerem Strip MindMohammad Farokhmanesh urodził się w 1971 roku w Schiraz w Iranie. W latach 1995 - 2000 studiował w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Hamburgu.

Mohammad Farokhmaneshwraz z Frankiem Geigerem und Arminem Hofmannem są założycielem firmy producenckiej brave new work. Ich wspólnym dziełem są liczne filmy, m.in. wielokrotnie nagradzany Reich des Bösen - Fünf Leben im Iran czy Teheran Tabu (2017), pokazywany na festiwalu w Cannes i wielu innych międzynarodowych przeglądach.

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!